REKLAMA

Gospodarka

Bez pomocy splajtują

Opublikowano 29 stycznia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Przez lockdown właściciele żagańskich restauracji, hoteli, biur podróży i siłowni ledwo wiążą koniec z końcem. Czy miasto ich zwolni z podatku od nieruchomości za pierwsze trzy miesiące br.?

Tomasz Augustyniak, współwłaściciel restauracji Kepler i Azja Express w Żaganiu podkreśla, że sprzedaż dań na wynos ledwo starcza na opłaty. – Ledwo wiążemy koniec z końcem. Trudno będzie wytrwać bez pomocy rządu i samorządu – mówi. – Czekamy na pieniądze z rządowej tarczy antykryzysowej i świadczenia postojowe dla pracowników. Z drugiej strony, akcyzę na alkohol trzeba zapłacić państwu, bo restaurację Kepler, która go serwowała, musiałem zamknąć. 

W podobnym tonie wypowiada się Henryk Wołyniec, właściciel restauracji Tropik. 

– Sprzedaż na wynos to zaledwie 10-20 procent tej, jaką mieliśmy w normalnych czasach. Jedziemy już na oparach. Utarg jest znikomy, bez wsparcia długo tak nie pociągniemy – mówi pan Henryk.

Robert Palewski, właściciel restauracji i noclegów Catering Palewski przyznaje, że stara się przetrwać do maja. – Liczę, że dopiero wtedy zostanie otworzona gastronomia – mówi. – Obecnie nie mogę liczyć na żadną pomoc z kolejnej tarczy antykryzysowej, ze względu na to, że w kodzie PKD nie mam umieszczonej restauracji jako prowadzonej działalności. A przecież to moja główna działalność, obok organizacji imprez z cateringiem  i noclegami.

Straty liczy również Dariusz Drozdek, właściciel biura turystycznego „Wilson Travel” . – Niestety, w przeciwieństwie do pierwszej tarczy, ta obecna mnie nie obejmuje, bo działam jednoosobowo – mówi. – Turystyka praktycznie stoi, obecnie sprzedawane są tylko wczasy w Egipcie. Wcześniej starałem się o zwolnienia podatku od nieruchomości od Urzędu Miasta, ale moje prośby nie zostały pozytywnie rozpatrzone. Po ostatnim spotkaniu z burmistrzem, liczę, że chociaż za pierwszy kwartał tego roku miasto zwolni nas z tych opłat.

Zwolnienia za pierwszy kwartał

Burmistrz Żagania Andrzej Katarzyniec zaprosił przedsiębiorców z branży hotelarskiej, gastronomicznej, turystycznej oraz siłowni i klubów fitness do Urzędu Miasta, aby oznajmić im, że miasto zwolni ich z podatku od nieruchomości za styczeń, luty i marzec br.  Ta pomoc uszczupli dochody miasta o ok. 200 tys. zł.

– Na spotkaniu wielokrotnie padało stwierdzenie, że przedsiębiorcy są zmęczeni i sfrustrowani obecną sytuacją, że oczekują pomocy. Jest projekt uchwały, na mocy której możliwe będzie zwolnienie z podatku od nieruchomości dla właścicieli lokali prowadzących te rodzaje działalności we własnych lokalach na terenie Żagania – informuje A. Katarzyniec. – Zakłada ona zwolnienie z podatku za okres pierwszego kwartału 2021 roku dla przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu Covid-19. 

O tym, czy taką pomoc radni zaakceptują, rozstrzygnie się na dzisiejszej sesji Rady Miasta (29.01.).

Napisz komentarz »