REKLAMA

Samorząd

Pracować nie chcą, a kasę biorą

Opublikowano 29 stycznia 2021, autor: nk

Żarskim radnym to dobrze. Niewiele pracowali, a kasę z diety i tak dostali.

Zamiast 11 posiedzeń żarscy radni z komisji mienia komunalnego, którą kieruje Halina Majeryk z Forum Samorządowego oraz komisji oświaty, której przewodniczy Robert Dziadul z Dobrego Miasta Lepszego Powiatu, w 2020 roku spotkali się tylko 7 razy.

Tym samym 4 comiesięczne spotkania przepadły, a zaplanowana praca nie została wykonana. I co się stało? Nic. Kasa się zgadza.

Radni boją się bardziej

Ograniczenie liczby spotkań radni tłumaczą pandemią, ale na czas zagrożenia koronawirusem kasjerzy w sklepach na kilkumiesięczne wolne nie mogli pójść, tak samo pracownicy zakładów przemysłowych musieli na pensję zapracować. Radni natomiast mogli nic nie robić przez kilka miesięcy, a kasę i tak dostaną. Radny może stracić dietę w przypadku, gdy nie przyjdzie na spotkanie komisji lub na sesję Rady Miasta. Jeżeli jednak komisja nie jest zwołana, radny dostaje pieniądze za nic nierobienie.

Takim to dobrze

Żarscy radni w zależności od tego stanowiska w Radzie dostają co miesiąc od 1 tys. 500 zł do blisko 2 tys. zł diety. Wielu mieszkańców Żar na takie pieniądze musi pracować tygodniami, a radni nie muszą robić prawie nic. Najwięcej dostaje Marian Popławski z Forum Samorządowego, który jest przewodniczącym Rady. On również w tym roku do zbyt zapracowanych nie należał. Tak organizował pracę Rady, że wiele sesji odbyło się w sposób korespondencyjny tzn. radni dostawali mailem kartę, na której zaznaczali czy głosują za, przeciw czy wstrzymują się i odsyłali do Urzędu Miasta. Mogli to zrobić nawet w pidżamie, nie wstając z łóżka. Jeżeli kartę z głosami odesłali, dieta im się należała. Co ciekawe na sesjach korespondencyjnych skorzystali nawet ci, którzy w danym czasie przebywali na zwolnieniach lekarskich. Gdyby sesja odbywała się w sposób tradycyjny straciliby część diety,  a tak mogli głosować nie wychodząc nawet z domu i nie tracąc pieniędzy.

Napisz komentarz »