REKLAMA

Samorząd

Co piąty nie płaci

Opublikowano 05 lutego 2021, autor: nk

Żarscy urzędnicy mają problemy z uporządkowaniem segregacji odpadów w mieście. Do tego za śmieci płaci 20 proc. mniej osób niż jest zameldowanych w mieście.

Żarscy urzędnicy nie potrafią ustalić tych, którzy nie płacą za odpady. W mieście zameldowanych jest ponad 36 tys. osób, a za śmieci płaci niewiele ponad 29 tys. osób. To oznacza, że za tych, których nie potrafią namierzyć urzędnicy, płacimy wszyscy.

Coraz drożej

Opłaty za śmieci rosną w drastycznym tempie. Co miesiąc za segregowane odpady płacimy w Żarach 24 zł od osoby. To prawie 40 proc. więcej niż rok temu. A urzędnicy nie wykluczają, że te opłaty jeszcze wzrosną. Czteroosobowa rodzina miesięcznie za śmieci musi zapłacić blisko 100 zł, czyli prawie 30 zł więcej niż rok temu.

Brakuje miejsca

Od września ub. roku wszyscy mieszkańcy miasta mają obowiązek segregować odpady. W  mieście musiało powstać wiele nowych miejsc do gromadzenia śmieci, na których można postawić pojemniki do segregacji. Sprawa dotyczy głównie wspólnot w centrum miasta, ale problemy są też przy budynkach komunalnych należących do miasta, jak choćby osiedle domków socjalnych przy ul. Powstańców Wlkp. (Kunice), gdzie nie dostarczono pojemników do segregacji. Urzędnicy mimo to zapowiadają kontrole. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości wspólnota może zostać ukarana mandatem i podwojeniem stawki za odbiór odpadów.

Napisz komentarz »