REKLAMA

Kultura, Oświata, Samorząd

Poziom w szkołach spada

Opublikowano 29 stycznia 2021, autor: nk

Poziom w żarskich szkołach podstawowych spada – skwitowali żarscy urzędnicy.

Pandemia to bardzo trudny czas zwłaszcza dla uczniów, którzy ze swojej wiedzy bez względu na jakość prowadzonych zajęć będą rozliczeni. W najtrudniejszej sytuacji są uczniowie 8 klas, którzy będą zdawali egzamin, który zdecyduje o tym do jakiej szkoły średniej zostaną przyjęci. Obostrzenia i zdalne nauczanie na pewno w tym nie pomagają.

– Nie wyobrażam sobie egzaminu 8 klas w tym roku – mówi Robert Dziadul, nauczyciel w-f i przewodniczący komisji oświaty.

– Już w tamtym roku mieliśmy słabsze wyniki, w tym może być jeszcze gorzej – dodaje Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar odpowiedzialny za oświatę.

– Jakość nauczania spada. Myślę, że podstawa programowa jest przeładowana, dobrze byłoby ją okroić, jeśli nie wróci nauczanie stacjonarne – nie owija w bawełnę Elżbieta Maj, naczelnik wydziału oświaty w UM w Żarach.

Jak sprawdzić?

Problemem jest nie tylko trudniejsza forma prowadzenia zajęć, brak bezpośredniego kontaktu z uczniem, ale również brak możliwości skutecznego zweryfikowania wiedzy , którą posiedli uczniowie.

– Część uczniów kombinuje. Nauczyciele skarżą się, że np. jak chcą odpytać ucznia, to nagle okazuje się, że ma on problemy z internetem i się rozłącza – mówi E. Maj.

– Nauczycielom ciężko jest zweryfikować wiedzę u uczniów przez internet, bo zdarza się, że rodzice im pomagają lub wręcz wykonuję pracę za dzieci – dodaje R. Dziadul.

Jak nauczyć?

Problemy są bardzo poważne i nawet dyrektorzy szkół, którzy w sprawozdaniach do Urzędu chwalą się jak to wspaniale ich placówki sobie radzą w czasie pandemii ze zdalnym nauczaniem, nie mogą ich przysłonić.

– Sprawozdania sprawozdaniami, ale ja jestem nauczycielem i widzę co się dzieje w szkołach oraz ile dzieci już straciły przez to zdalne nauczanie – mówi R. Dziadul.- Jak mam nauczyć dzieci grać w gry zespołowe przez internet? – zastanawia się radny.

Wysokie pensje

Zmartwień nauczyciele nie mogą za to mieć jeżeli chodzi o wysokość wynagrodzeń w żarskich szkołach. Jak wynika z wyliczeń urzędników średnie wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego w żarskich szkołach od września 2020 roku wynosi ponad 6 tys. 500 zł., gdy jeszcze do końca wakacji wynosiło 6 tys. 146 zł.

Prawie 5 tys. 100 zł zarabia średnio nauczyciel mianowany, a nauczyciel kontraktowy 3 tys. 700 zł. W najgorszej sytuacji są stażyści, którzy średnio zarabiają 3 tys. 300 zł miesięcznie.

– Nauczyciel tyle nie zarabia. Ja jestem nauczycielem dyplomowanym i zarabiam niewiele ponad 5 tys. zł. Te dane podają, żeby tylko zdenerwować ludzi – uważa Lucyna Grzybowicz, szefowa ZNP w Żarach.

W żarskich szkołach jest ok. 320 etatów nauczycielskich, z czego ponad 200 zajmują nauczyciele dyplomowani.

Napisz komentarz »