Żary się starzeją i wyludniają
Opublikowano 29 stycznia 2021, autor: jb
Starzenie się społeczeństwa, które potrzebuje opieki. Zbyt mała liczba miejsc dla dzieci w żłobkach. Wzrost liczby przestępstw i zły stan jakości powietrza. Takie są wnioski ze Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Żar na lata 2021-2030.

Aż trudno uwierzyć, ale najliczniejszą grupą wiekową w Żarach są osoby powyżej 70 roku życia, a co czwarty mieszkaniec miasta jest już w wieku poprodukcyjnym. Co gorsze coraz więcej osób opuszcza miasto. Żary przestają być atrakcyjne jako miejsce do osiedlania się i życia, a władze miasta nie potrafią się temu skutecznie przeciwstawić.
Tylko w latach 2015-2019 w Żarach ubyło 928 mieszkańców, to blisko 3 proc. wszystkich mieszkających w Żarach. Tak dramatyczny spadek nie jest odnotowywany ani w województwie lubuskim, ani ogólnie w Polsce.
Mało lekarzy
Z dokumentu wynika, że w Żarach jest za mało lekarzy. W całym kraju średnio na 100 tysięcy mieszkańców pracowało 58 lekarzy, w powiecie żarskim było ich tylko 36, co jest wynikiem dużo słabszym nawet od średniej wojewódzkiej, która wynosi 43 lekarzy.
Włamania i oszustwa
W Żarach również rośnie liczba przestępstw. Ze statystyk policji wynika, że przez 4 lata o nawet 40 procent wzrosła liczba przestępstw, szczególnie włamań, kradzieży i oszustw. Coraz częściej ich ofiarą padają osoby starsze. W 2015 roku odnotowano 1456 przestępstw, w 2019 roku było ich już 2027.
Nie dla młodych
Problemem jest również ilość miejsc w żłobkach. Jest ich za mało, co utrudnia młodym ludziom powrót do pracy. Także liczba młodych osób,bez pracy nie nastraja optymistycznie. Osoby poniżej 30 roku życia stanowią 24 proc. wszystkich bezrobotnych w mieście. Z badań przeprowadzonych wśród mieszkańców wynika, że największymi problemami w mieście jest zły stan powietrza, kiepskie drogi, brud w parkach i na ulicach oraz brak miejsc parkingowych.
Muszą zacząć działać
Tworzenie kolejnych dokumentów problemów miasta nie rozwiąże, ale może w końcu burmistrz i jej urzędnicy dostrzegą w jakim mieście chcą żyć Żaranie, a nie jest to nic wyszukanego. Chcą oddychać czystym powietrzem, jeździć dobrymi, a nie dziurawymi drogami, mieć gdzie zaparkować samochód. Chcą żeby było czysto i bezpiecznie, a jak już dotknie ich choroba to chcą się leczyć w dobrych szpitalach, w których nie brakuje specjalistów. Gdy te warunki będą spełnione o spadek liczby mieszkańców raczej martwić się Żary nie będą musiały.
Czy to oznacza ,że w Żarach jest tylko 16 lekarzy?