REKLAMA

Aktualności, Kultura, Oświata

Znamy najlepsze szkoły

Opublikowano 29 stycznia 2021, autor: jb

Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Żarach wypadło najlepiej spośród szkół naszego regionu w rankingu liceów i techników miesięcznika Perspektywy. Ze szkół publicznych najlepszy jest Zespół Szkół Ekonomiczny w Żarach.

Miesięcznik „Perspektywy” coroczny ranking opublikował w środę, 27 stycznia. Zamiast finałowej gali w Warszawie przygotowano relację internetową.

W tym roku sklasyfikowano łącznie 2.186 liceów ogólnokształcących i 1.743 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia do rankingu, czyli maturę w czerwcu 2020 roku zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75  średniej krajowej. W rankingu techników dodatkowym kryterium były wyniki egzaminu zawodowego.

Miejsce w rankingu głównym znalazło 1000 liceów i 500 techników. Pozostałe szkoły mogły liczyć na miejsce w zestawieniu wojewódzkim. Dodatkowo przygotowano osobne rankingi maturalne, osobne dla liceów i techników oraz wspólny ranking olimpijski.

Mile zaskoczeni

Ze szkół w naszym regionie najlepiej wypadło Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Żarach. Zajęło pierwsze wśród liceów miejsce w województwie lubuskim. Jako jedyna szkoła z naszego regionu jest notowana we wszystkich zestawieniach. Może pochwalić się 76. miejscem w kraju oraz dobrymi wynikami w zestawieniu maturalnym i olimpijskim.

– Z wyniku jestem zadowolony, nawet trochę zaskoczony na plus, bo przewidywaliśmy, że uplasujemy się na drugim miejscu w województwie. Ranking to zawsze jakaś forma oceny naszej pracy. Cieszy się dużą popularnością wśród samych uczniów, to jest już dziś fakt. Wynik jest efektem dobrej pracy uczniów i nauczycieli. Roczniki młodzieży mamy ostatnio dobre, poukładane, wiedzą, po co się uczą i czego chcą – mówi Wiktor Polakowski, dyrektor SLO w Żarach.

Do zestawienia rankingu były brane pod uwagę wyniki uczniów, którzy pisali maturę w ubiegłym roku i którzy ostatnie tygodnie nie chodzili już do szkoły, bo obowiązywało nauczanie zdalne.

-Warunki były trudniejsze dla wszystkich, nie tylko dla nas, trzeba było się do nich dostosować – mówi dyrektor. – Od uczniów wiem, że już bardzo chcą wrócić do nauki stacjonarnej.

Trzymają poziom

Najlepiej ze szkół publicznych z regionu wypadł Zespół Szkół Ekonomicznych w Żarach. W rankingach sklasyfikowano jego klasy technikum i liceum.

W rankingu wojewódzkim liceów najlepiej ze szkół publicznych wypadło właśnie to  żarskim ekonomiku. Dało im to 644 wynik w kraju.

-W zasadzie nie rekrutujemy już do liceum. Egzamin pisała u nas w tym roku ostatnia jedna klasa i super, że udało im się osiągnąć taki wynik – mówi dyrektor Krzysztof Neska. 

Jeszcze lepszy wynik ma technikum z tej szkoły. W wojewódzkim rankingu szkoła zajęła drugie miejsce. W zestawieniu krajowym – 25 miejsce (awans z 47 miejsca). Jest także jedynym technikum z naszego regionu sklasyfikowanym w rankingu maturalnym techników, na 22 miejscu. Co jest jednocześnie najwyższym miejscem ze wszystkich techników województwa lubuskiego.

-Nie mogę być niezadowolony, skoro obie szkoły mamy w rankingach. Cieszy, że co roku w technikach w kraju jesteśmy wysoko jeżeli chodzi o wyniki z matury. Cieszy też awans, w ubiegłym roku w kraju byliśmy na 47 miejscu, a w tym roku na 25. Zawsze naszym uczniom podkreślam, że jeżeli oni będą chcieli, my ich do matury dobrze przygotujemy – dodaje K. Neska.

 Bywało lepiej

W powiecie żagańskim spośród liceów tradycyjnie najlepiej wypadli uczniowie LO im. S. Banacha w Żaganiu.W województwie zajęli 14 miejsce, w kraju 709.

-Nie porównujemy się do niepublicznych szkół, ani tych małych, które prowadzą tylko po kilka oddziałów, ale też tych z Gorzowa czy Zielonej Góry, które rekrutują uczniów z całego województwa. My musimy się porównywać z takimi szkołami publicznymi jak w Świebodzinie, Nowej Soli, Międzyrzeczu, bo są podobnej wielkości. Do matury podchodzi u nas około 100 osób – mówi dyrektor Mieczysław Śmieszek. 

Spośród techników w powiecie żagańskim najlepiej wypadło to w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych z Żagania.

-Jestem zadowolony, choć mam mieszane odczucia. Jest dobrze, że jesteśmy najlepszym technikum w powiecie, ale aspiracje mamy większe. Byliśmy już przecież wyżej w rankingu. Będziemy analizować sprawę, co poprawić, żeby zajmować jeszcze wyższe miejsca – mówi dyrektor Zbigniew Stebelski. 

 

Wybrani do najlepszych

Z liceów w naszym regionie w rankingu wojewódzkim sklasyfikowano jeszcze cztery szkoły. Najwyżej, bo piąte 5 miejsce w województwie i 182 w kraju zajęło Katolickie Liceum Ogólnokształcące z Żar. Szkołę sklasyfikowano także na 187 miejscu w rankingu maturalnym.

15 miejscem w województwie (865 w kraju) może pochwalić się LO im. B. Prusa w Żarach. Na 16 miejscu sklasyfikowano Liceum w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Żarach, szkoła została też sklasyfikowana na 48 miejscu (najwyższym ze wszystkich szkół w regionie) w rankingu olimpijskim.

LO im. B. Chrobrego w Szprotawie zajęło 17 miejsce i 914 w kraju.

Spośród wyników w technikach w rankingu wojewódzkim na 24 miejscu uplasowało się Technikum w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach.

29. pozycję zajęły klasy technikum w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych z Żar. Miejsce 31 zajęły klasy technikum Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych ze Szprotawy, a na 33 miejscu zestawienia jest technikum Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku. Wszystkie te szkoły są jednak poza główną 500 rankingu.

Na wyniki szkół w przyszłorocznym rankingu będą pracować tegoroczni maturzyści.

Ogólnopolski Ranking Maturalny Techników
miejsce (na 300 sklasyfikowanych) szkoła miasto
1. Technikum nr 1 w ZSLiT Warszawa
2. Technikum Nowoczesnych Technologii Kleszczów
3. Technikum Łączności nr 14 Gdańsk
22. Technikum w Zespole Szkół Ekonomicznych Żary
Wojewódzki Ranking Techników
miejsce (na 35 sklasyfikowanych) szkoła miasto
1. Technikum nr 1 w CKZiU Zielona Góra
2. Technikum w Zespole Szkół Ekonomicznych Żary
3. Technikum nr 7 w ZSE Gorzów Wielkopolski
24. Technikum w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Żary
26. Technikum w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych Żagań
29. Technikum w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych Żary
31. Technikum w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych Szprotawa
33. Technikum w Zespole Szkół Technicznych Lubsko
Ogólnopolski Ranking Techników
miejsce (na 500 sklasyfikowanych) szkoła miasto
1. Technikum nr 1 w ZSLiT Warszawa
2. Technikum nr 7 w ZSE-M Nowy Sącz
3. Technikum Nowoczesnych Technologii Kleszczów
25. Technikum w Zespole Szkół Ekonomicznych Żary
Ogólnopolski Ranking Olimpijski Liceów i Techników
miejsce (na 200 sklasyfikowanych) szkoła miasto
1. Uniwersyteckie LO Toruń
2. XIII LO Szczecin
3. XIV LO im. S. Staszica Warszawa
48. Liceum w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych Lubsko
148. Społeczne Liceum Ogólnokształcące Żary
Ogólnopolski Ranking Maturalny Liceów
miejsce (na 300 sklasyfikowanych) szkoła miasto
1. XXVII LO im. T. Czackiego Warszawa
2. XIV LO im. S. Staszica Warszawa
3. V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego Warszawa
71. Społeczne Liceum Ogólnokształcące Żary
187. Katolickie Liceum Ogólnokształcące Żary
Wojewódzki Ranking Liceów
miejsce (na 22 sklasyfikowane) szkoła miasto
1. Społeczne Liceum Ogólnokształcące Żary
2. I LO im. E. Dembowskiego Zielona Góra
3. I LO im. T. Kościuszki Gorzów Wielkopolski
5. Katolickie Liceum Ogólnokształcące Żary
12. IV LO w Zespole Szkół Ekonomicznych Żary
14. LO im. S. Banacha Żagań
15. LO im. B. Prusa Żary
16. LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych Lubsko
17. LO im. B. Chrobrego Szprotawa
Ogólnopolski Ranking Liceów
miejsce (na 1000 sklasyfikowanych) szkoła miasto
1. XIV LO im. S. Staszica Warszawa
2. Uniwersyteckie LO Toruń
3. XIII LO Szczecin
76. Społeczne Liceum Ogólnokształcące Żary
182. Katolickie Liceum Ogólnokształcące Żary
644. IV LO w Zespole Szkół Ekonomicznych Żary
709. LO im. S. Banacha Żagań
865. LO im. B. Prusa Żary
885. LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych Lubsko
914. LO im. B. Chrobrego Szprotawa
Napisz komentarz »