REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Nowy cmentarz na pół wieku

Opublikowano 29 stycznia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Mieszkańcy Żagania doczekają się nowego cmentarza za ok. 5 mln zł. Na tym przy ul. Kożuchowskiej starczy miejsca na pochówki jeszcze tylko na rok.

W piątek, 22 stycznia miasto przejęło bezpłatnie 8-hektarową działkę od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, tuż za ul. Graniczną, przy wyjeździe z Żagania na Kożuchów. Wykonana zostanie dokumentacja projektowa inwestycji, zjazd z drogi głównej oraz ogrodzenie nekropolii. Na pierwszy etap prac miasto przeznaczy 762 tys. zł z tarczy antykryzysowej dla samorządów. W przyszłym roku teren zostanie odwodniony, powstaną chodniki, budynek administracji, kaplica, kolumbarium oraz parking na 200 aut. Do tego ławki i kosze na śmieci. Łączny koszt budowy cmentarza wyniesie ok. 5 mln zł.

 – Miejsce na starej nekropolii, przy ul. Kożuchowskiej kurczy się w zastraszający tempie, czego też powodem jest obecna pandemia i liczne zgony w ostatnim czasie – mówi burmistrz Andrzej Katarzyniec.  – Średnia roczna pochówków wynosi ok. 300. Na nowym cmentarzu i działce o wielkości 8 hektarów znajdzie się miejsca na 12 tysięcy pochówków. Nowa kwatera starczy na co najmniej pół wieku.

Póki co, ze względu na kończące się miejsca na pochówki na cmentarzu komunalnym przy ul. Kożuchowskiej, obecnie jego administrator, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, ratuje się drugą nekropolią parafialną, przy ul. Piastowskiej. Tam, po rekultywacji terenu, jest miejsce na nowe pochówki, choć to wciąż niestety za mało. Kończy się również miejsce w kolumbarium na urny z prochami. Mają powstać jeszcze dwa takie segmenty.

komentarz »
  1. Ola 5 lutego 2021 22:12 - Odpowiedź

    To pokazuje ile lat straciło miasto za sprawa kwarcinskiego,marchewki, raczy, adamczyk itd 12
    W2008-2009 roku burmistrz Kowal rozpoczął starania o właśnie ta ziemie pod budowę cmentarza!
    2010 rok i dalej ciagle blokady inwestycji przez panów jak wyżej i O nowych inwestycji,

Napisz komentarz »