REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Miało być inaczej. Nie da się dodzwonić!

Opublikowano 22 stycznia 2021, autor: jb

Od 15 stycznia seniorzy mogą zapisywać się na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Na system rejestracji i samych szczepień narzekają i pacjenci, i lekarze.

Przychodnia lekarska może podać 30 szczepionek w tygodniu, co powoduje, że wolne terminy rozchodzą się bardzo szybko. Jeżeli komuś w ogóle uda się dodzwonić do przychodni.

Dzwonię po 28 razy!

– Moja mama ma 85 lat, chciałam, żeby mogła przyjąć szczepienie możliwie szybko. Słuchałam wytycznych rządowych, założyłam jej wcześniej internetowe konto pacjenta. Do komputera zasiadłam 15 stycznia po północy, żeby mamę zarejestrować. W systemie nie znalazłam żadnej przychodni z Żar albo Żagania. Od rana próbowałam się dodzwonić na rządową infolinię, bez skutku – mówi Wioletta Litwin z Żar. -Nie udało mi się też dodzwonić do przychodni w Szpitalu Na Wyspie, więc tam po prostu poszłam. Mama została zapisana ręcznie przez panią w zeszycie. W niedzielę (17.01.) przyszedł sms, że jest wyznaczony termin szczepienia na 27 stycznia. Jest mi bardzo szkoda osób starszych, które w czasie pandemii muszą iść fizycznie do przychodni, bo dodzwonić się do niej nie da – dodaje.

– Dzwonię po 28 razy dziennie, telefony są pozajmowane albo poodkładane. Dzwoniłam do dwóch przychodni w Żarach. Nie ma szans. Żarty sobie z nas robią – poinformowała do nas zdenerwowana czytelniczka.

Sporo osób, którym nie udało się dodzwonić w Żarach, zapisało się na szczepienia w Lubsku.

– Ja zamierzam rejestrować się 22 stycznia, mam nadzieję, że mi się uda. Mój szwagier w tym tygodniu ostatecznie dodzwonił się do Lubska, a znajoma dziadków zarejestrowała aż w Gubinie. Jeżeli jednak przychodnia może szczepić po 30 osób tygodniowo, to ktoś nas wszystkich po prostu okłamuje mówiąc, że do końca miesiąca zaszczepi się pół miliona osób – mówi Teresa Prokopczyk z Żar. -Ze znajomymi zastanawialiśmy się, czy szczepienia są bezpieczne. Pracuję jednak z młodzieżą w świetlicy „Promyk”, chciałabym jechać na urlop za granicę, więc muszę być zaszczepiona.  – dodaje.

Mają więcej

Więcej niż 30 osób tygodniowo na szczepienia może zapisać Szpital Na Wyspie w Żarach.

– Możemy podać 210 szczepionek w tygodniu. Tyle też osób mamy zapisanych już na przyszły tydzień. Na kolejny tydzień zapisanych jest 60 osób. W tej chwili (stan na czwartek, 21 stycznia) przyjmujemy zapisy na rejestrację od 8 lutego. Mamy też listę rezerwową, w przypadku, gdy ktoś nie dotrze na szczepienie, żeby nie marnować dawki i móc podać ją innej osobie – mówi Jolanta Dankiewicz, prezes szpitala. -Faktycznie od początku były problemy z rejestracją przez internet, ale to nie zależało od nas. Jak do tej pory przez internet zarejestrowało się u nas 9 osób.

Na szczepienia w Szpitalu Na Wyspie  można się rejestrować telefonicznie wyłącznie poprzez numer tel. 68 47 57 602.

 Brak miejsc

Po trzech dniach roboczych od rozpoczęcie rejestracji na szczepienia, już wstrzymano je w Praktyce Lekarza Rodzinnego Kowalska – Bodnar w Żaganiu.

-Mamy 5 fiolek, czyli 30 szczepionek na tydzień. Dostaniemy je w poniedziałek, prawdopodobnie do godz. 15:00. We wtorek zaszczepimy sześć osób, w środę i czwartek po 12 osób. Musimy zużyć wszystkie fiolki, bo w piątek będą już przeterminowane. Na każdego szczepionego pacjenta musimy przeznaczyć minimum po 15 minut, a mamy przecież jeszcze inne szczepienia, wizyty i teleporady – mówi Elżbieta Kowalska, współwłaścicielka przychodni. – Gdy zgłaszałam praktykę do programu szczepień, myślałam, że zrobią tak wszyscy lekarze rodzinni. Gdybym wiedziała, że mamy obstawić szczepieniami 1/3 miasta, to bym się do tego programu nie zgłaszała.

Osoby powyżej 80 roku życia zajęły już wszystkie wolne terminy do końca marca. – Ja mam w praktyce 365 osób powyżej 85 roku życia, nawet jak na szczepienia zgłosi się połowa z nich, to do końca marca już mam zajęte miejsce. Gdy chce zapisać się więcej, to nie mam miejsca nawet dla moich pacjentów. To bardzo trudna sytuacja – mówi E. Kowalska. -Niestety, jeżeli osoby powyżej 70 roku życia będą do nas dzwonić od piątku (22.01.) to usłyszą, że nie mamy miejsc – dodaje.

Ma być lepiej

Nie wiadomo, kiedy ta sytuacja się zmieni.

– Pracujemy nad tym, żeby były harmonogramy dla przychodni i możliwość rejestrowania na szczepienia od kwietnia. Pracujemy nad tym, żeby trafiały właściwe dostawy szczepionek. Sytuacja może się zmienić każdego dnia – mówi Joanna Branicka, rzeczniczka oddziału NFZ w Zielonej Górze. -Nie mieliśmy żadnych zgłoszeń, co do problemów z zarejestrowaniem przez Internetowe Konto Pacjenta, choć pierwszego dnia były problemy z internetowym systemem. W sprawie problemów z rejestracją przez IKP można dzwonić do rzeczniczki pod numer 68 328 76 38.

Napisz komentarz »