REKLAMA

Zdrowie

Szczepienia nadal nie dla wszystkich

Opublikowano 22 stycznia 2021, autor: jb

Od dziś (piątek, 22 stycznia) na szczepienia przeciwko koronawirusowi mogą zapisywać się osoby, które kończą w tym roku 70 lat i starsi. Jednak zasady szczepień zmieniane są przez rząd prawie każdego dnia.

Jeżeli policjanci albo nauczyciele nie mogli się doczekać podania pierwszej dawki szczepionki, to w środę (20.01.) dowiedzieli się, że otrzymają ją jednak później.

Właśnie wtedy zmieniono kolejność osób do szczepienia, które będą mogły to robić w pierwszej grupie.

W „grupie zero” szczepieni byli do tej pory pracownicy służb medycznych.

Kolejną „grupę 1” podzielono na trzy podgrupy: wszystkich seniorów powyżej 60 roku życia (choć nie dla wszystkich ruszyła jeszcze rejestracja).

Drugie w kolejności będą osoby z chorobami przewlekłymi, nawet jeżeli mają mniej niż 60 lat. Wśród tych chorób wymieniane są m.in. takie, które wymagają wentylowania zewnętrznego, osoby po przeszczepach, osoby dializowane oraz chorujące na nowotwory. Te osoby nie były wcześniej wymieniane jako uprzywilejowane do szczepienia w pierwszej grupie w ogóle. 

Jako ostatni w grupie pierwszej do szczepień wyznaczeni są nauczyciele i pracownicy służb mundurowych.

Dla starszych i młodszych

Na razie wiadomo jednak tyle, że zapisywać się na szczepienia mogą osoby powyżej 80 roku życia, od dziś (piątek, 22.01.) mogą to robić też osoby, które mają minimum 70 lat. Dla nich niepotrzebne jest wcześniej żadne skierowanie od lekarza rodzinnego na szczepienie,bo jest ono wystawione automatycznie dla osób, które mają 70 lat. Automatyczne skierowanie mają też wystawione osoby, które w tym roku dopiero będą kończyć 70 lat.

Wszystkie młodsze osoby, dla których rejestracja jeszcze nie ruszyła, mogą wypełnić specjalny formularz na stronie www.pacjent.gov.pl, z deklaracją chęci przystąpienia do szczepienia. Wtedy również zostanie im wystawione skierowanie na szczepienie i będzie ono ważne, gdy rozpocznie się rejestracja dla danej grupy wiekowej.

Kiedy to będzie, nie wiadomo.Tak samo, jak nie podano, kiedy ruszą zapisy osób powyżej 60 roku życia, choć są one w pierwszej grupie.

 

Muszą pomóc

Na szczepienie można zapisać się do dowolnego, wybranego przez siebie punktu. Każda gmina musi wyznaczyć koordynatora, który nadzorować będzie kwestię dowozu osób potrzebujących na szczepienia.

Z darmowego przewozu mogą skorzystać osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności albo te, które nie mają możliwości dojazdu na szczepienie.

W każdym wypadku, gminie trzeba powiadomić kilka dni przed planowanym terminem szczepienia.

 Każda gmina musiała wyznaczyć telefony, pod które można dzwonić w sprawie dowiezienia na, fakt takiej potrzeby, trzeba jednak zgłosić przynajmniej kilka dni wcześniej, nie w dniu samego szczepienia.

 

Zmniejszyli żeby zwiększyć

Choć do kraju dostarczane były już szczepionki od dwóch producentów, okazało się, że swoją produkcję zmniejszyła firma Pfizer. Tłumaczy to tym, że jest w trakcie modernizacji, by od lutego móc produkować szczepionki na szerszą skalę. Do Polski doleciała przez to połowa z kolejno zamówionych 360 tys. dawek. W całym kraju zalecono by na razie wstrzymać podawanie pierwszych dawek grupie zero (medykom) i podawać drugą dawkę osobom, które są już po pierwszym zastrzyku. Na pierwsze tygodnie ma też nie zabraknąć szczepionek dla seniorów.

Jak zarejestrować się na szczepienie?

Osoby, które już mogą rejestrować się na szczepienia, mają trzy opcje do wyboru:
-poprzez Internetowe Konto Pacjenta
-przez ogólnopolską infolinię pod numerem 989
-w punkcie, który prowadzi szczepienia

W województwie lubuskim uruchomiono infolinię, na której można uzyskać odpowiedzi na wątpliwości w sprawie rejestracji i szczepień. Można dzwonić na nią pod numer 95 785 13 28 codziennie w godz. 7:00-19:00.

Kto może się rejestrować na szczepienie?

-Jeżeli masz 70 lat i więcej skierowanie na szczepienie masz już wystawione automatycznie. Na samo szczepienie musisz zapisać się już w konkretnej przychodni, która prowadzi szczepienia.

-Jeżeli masz mniej niż 70 lat, ale jesteś pełnoletni, możesz przez rządową stronę www.pacjent.gov.pl wyślesz formularz, że chcesz się zaszczepić. Skierowanie na badanie zostanie ci wystawione, a zapisać się do konkretnej przychodni będziesz mógł, gdy ruszą szczepienia dla twojej grupy wiekowej.

-Osoby przewlekłe chore o skierowanie na szczepienie powinny prosić swojego lekarza prowadzącego.

Napisz komentarz »