REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Szukają miedzi i srebra

Opublikowano 22 stycznia 2021, autor: bj

100 milionów ton w złożach miedzi i srebra w okolicach Żar i kolejne 100 milionów złotych zainwestowanych w ich poszukiwanie. Teraz odwierty zaczną się na nowo.

Ekipy wynajęte przez firmą Amarante  zajmujące się poszukiwaniem cennych złóż  pojawią się na nowo, po roku od zakończenia ostatnich prac.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało pod koniec grudnia decyzję zmieniająca koncesję firmy na prowadzenie poszukiwań z 2011r.

Decyzja została wydana w efekcie wniosku Amarante o przedłużenie koncesji (na poszukiwanie rud miedziowo-polimetalicznych), a także rozszerzenia działalności o rozpoznanie złoża rud miedzi. Firma uzasadniła swój wniosek potrzebą kontynuacji prac geologicznych w celu podniesienia kategorii rozpoznania złoża (dotychczas w kat. D złoża rud miedzi Żary. -przyt red.).

Co ciekawe, jednocześnie z wnioskiem do ministra, Amarante poprosiło o utajnienie wyników finansowych spółki Electrum Global Holdings, która finansuje badania.

Za kolejne poszukiwanie Amarante musiało Skarbowi Państwa zapłacić kwotę 288 tys. 730 zł. Kwota ta jest związana z wielkością obszaru, na których będą prowadzone prace. Ma on powierzchnię 1 tys. 184 km kw.

Będą szukać

Zgodnie z koncesją firma już wykonała otwory wiertnicze  w rejonie Olbrachtowa (do głębokości 920 m), Grabika (680 m- 850 m), Olszyńca (485 m), Włostowa (530 m), w Żarach (829 m), , Drożkowa (955 m), Górki (1 tys. 60 m), Sieniawy Żarskiej (865 m-945 m). Do tego przeprowadzała badania geofizyczne, hydrogeologiczne, terenowe prace geologiczne i badania laboratoryjne.

Zgodnie z przedłużoną koncesją prace odbywać się będą mogły na terenie projektu Peryklina Żary, który obejmuje Żary oraz gminy- Żary, Jasień, Lipinki Łużyckie, Lubsko, Żagania i gminę wiejską-Żagań, a także Brzeźnica, Iłowa. Do tego dochodzi Nowogród Bobrzański i Świdnica w po. zielonogórskim oraz Dąbie i Bobrowice w pow. krośnieńskim.

 

Ma być praca i podatki

-Amarante na rozwój projektów do tej pory przeznaczyło ponad 100 mln zł. W ramach projektu Peryklina Żar, w obrębie którego znajduje się m. in. gmina Żary, firma wykonała 28 odwiertów, a uzyskane do tej pory wyniki wskazują na dokonanie znaczącego odkrycia złoża miedzi i srebra. Wstępne wyliczenia wskazują, że tutejsze złoże odkryte przez Amarante zawiera ponad 100 milionów ton zmineralizowanego materiału. Jego zasoby mogą okazać się znacznie większe-informuje Anna Keller-Sikora z firmy Amarante. 

Jednakże zdaniem Amarante podatek od wydobycia miedzi i srebra obowiązujący od 2012r. powoduje, że żarski projekt jest nieopłacalny, bo stawka podatku dla nowego projektu miedziowego, podobnego do prowadzonego przez Amarante, może wynosić nawet do 90 proc.

Firma liczy na zmiany w prawie, dlatego dalej chce inwestować w poszukiwania.

– Polska jest rozpoznawana na całym świecie, jako posiadająca znaczne rezerwy miedzi i potencjał wydobywczy. Wzrost wydobycia miedzi wymaga dużych nakładów inwestycyjnych i wykorzystania nowoczesnych technologii, aby uzyskać dostęp do złóż miedzi zalegających na coraz większych głębokościach. Realizacja nawet jednej inwestycji takiej jak żarski projekt miałaby znaczący pozytywny i długoterminowy wpływ na polską oraz lokalną gospodarkę, poprzez znaczące wpływy z podatków, a także powstanie kilku tysięcy miejsc dobrze płatnej pracy -kończy A. Keller-Sikora.

komentarze »
  1. Marek 28 stycznia 2021 13:57 - Odpowiedź

    Szkoda, że to zagraniczna firma, pewnie zyski wyjadą za grnicę, a może jakieś podatki zapłacą. Może być z jak z wiatrakami, koszty nasze, a zyski za granicą. Takie badania powinien robić KGHM oraz inwestować w Polsce, przynajmniej zysków nie wyprowadzą z Polski.

  2. Realista 14 września 2021 14:16 - Odpowiedź

    Zagraniczny czy polski inwestor – nieważne! Ważne by wybudować kopalnie, wtedy Polska bedzie zarabiać krocie z podatków i miliardowych lokalnych inwestycji! Nawet takie socjalistyczne kraje jak Meksyk czy Paragwaj marzą o tym, żeby zagraniczny kapitał wykonał najcięższą robotę – znaleźć i wydobyć złoża! A poźniej te kraje są bogate jak cholera! Lepiej żeby ktokolwiek wyobywał, wtedy zawsze Polska na tym zyska! A KGHM od 50 lat nie wybudował nowej kopalni – ludzie!

Napisz komentarz »