REKLAMA

Samorząd

Przesłuchania w sprawie Kujawskiej

Opublikowano 22 stycznia 2021, autor: Norbert Królik

Prokuratura w Żarach bada sprawę przebudowy ul. Kujawskiej w Żarach. W środę (20.01) zeznania składał Ewaryst Stróżyna, były naczelnik wydziału infrastruktury w Żarach.

Czy przy projektowaniu i przebudowie ulicy Kujawskiej w Żarach doszło do przestępstwa? Wyjaśnia to żarska prokuratura, do której wpłynęło zawiadomienie dotyczące poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz świadomego niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w celu uzyskania korzyści majątkowych przez osoby trzecie.

Sprawa dotyczy wymiany kanalizacji deszczowej podczas przebudowy ul. Kujawskiej w ubiegłym roku.

Niepotrzebna wymiana

– Część kanalizacji deszczowej w ul. Kujawskiej była wymieniana w 2004 roku, gdy byłem naczelnikiem wydziału infrastruktury w żarskim Urzędzie Miasta i była w dobrym stanie technicznym – mówi Ewaryst Stróżyna.

Były naczelnik twierdzi, że o wymianie kanalizacji deszczowej w ul. Kujawskiej w 2004 roku wiedział Patryk Faliński, obecny wiceburmistrz Żar, który wtedy pracował jako naczelnik wydziału budownictwa w Starostwie Powiatowym. Według E. Stróżyny ta część kanalizacji z 2004 roku nie wymagała wymiany, a urzędnicy, żeby uzasadnić swoje decyzje posłużyli się analizami kanalizacji pochodzącej sprzed 1945 roku.

Prokuratura postanowiła zbadać tę sprawę. Wszczęte postępowanie przygotowawcze ma na celu sprawdzenie czy doszło do przestępstwa. Na razie nikomu nie postawiono zarzutów.

Remont ulicy Kujawskiej trwał do końca ub. roku. Kosztował około 10 mln zł, z czego ok. 2 mln zł kosztowała przebudowa kanalizacji deszczowej. Przebudowę wykonywała firma Kambud z Nowej Soli, a projekt remontu zrobił TMG Tomasz Grześkowiak z Zielonej Góry.

komentarz »
  1. Olo 3 lutego 2021 13:07 - Odpowiedź

    Sprawdziłbym inwestycję w parku, Staszica i Zielonogórskiej. Jeśli remont drogi jest wyższy od budowy autostrady to chyba jest jakiś problem. Generalnie w inwestycje w mieście są bardzo drogie i cena końcowa nie jest znana mieszkańcom. Ciekawe czy spółki miejskie inwestują równie długo i drogo.

Napisz komentarz »