REKLAMA

Zdrowie

Dla kobiet

Opublikowano 22 stycznia 2021, autor: jb

Pomimo zamknięcia oddziału ginekologiczno – położniczego 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żaganiu, czynna jest w nim poradnia ginekologiczna.

Pacjentki skorzystać mogą z wizyty w dniu rejestracji.

– Zdarzają nam się sytuacje, kiedy przychodzi pacjentka, która nie była zarejestrowana, ale gdy jest taka potrzeba, doktor i tak ją przyjmie. Wystarczy wtedy poczekać, nikogo nie odeślemy do domu – mówi Lucyna Chmielewska, położna, która pracuje w poradni.

W poprzednich latach na wizytę u ginekologa trzeba było czekać około 2 miesiące, do poradni przychodziło nawet po 40 pacjentek dziennie. Dzisiaj przy rejestracji wizyta umawiana jest nawet na ten sam dzień, przychodzi około 15 pacjentek. W poradni przyjmuje dwóch lekarzy Bogdan Dewudzki cztery razy w tygodniu i raz Artur Balcewicz.

-Przyjmujemy pacjentki na bieżąco. Prowadzimy ciąże, kierujemy na szczegółowe badania, robimy elektrokoagulację. Wiem, że przez okres pandemii wiele osób nie chce się narażać, wychodzić z domu do szpitala, ale o zdrowiu trzeba pamiętać. Cytologia dla kobiet jest badaniem, które powinny robić, nie warto tego odkładać w czasie – mówi B. Dewudzki.- Są przypadki, kiedy paniom potrzebne jest tylko przedłużenie recepty albo skierowanie np. na badania, to robimy to zdalnie – dodaje.

Choć w Żaganiu nie można urodzić dziecka w szpitalu, lekarzy w poradni prowadzą opiekę kobiet w ciąży.

-Przychodzą do nas panie także na kontrole po porodzie. Przed porodem robimy m.in. KTG. W przypadku badań USG pozwalamy na obecność osób bliskich pacjentce. Ojcowie dzieci bardzo często chcą zobaczyć swoje dziecko i usłyszeć bicie jego serca. My to rozumiemy i nie zabraniamy. Trzeba jednak pamiętać obecnie o maseczce, dezynfekcji rąk i dystansie.

W poniedziałki i środy poradnia jest czynna w godz. 12:00-18:00, w pozostałe dni tygodnia (bez weekendów) w godz. 8:00-14:00.

Napisz komentarz »