REKLAMA

Sport

Kasa na sport

Opublikowano 22 stycznia 2021, autor: Piotr Piotrowski

458 tys. zł rozdzielił burmistrz Żagania między kluby sportowe i stowarzyszenia, na szkolenie dzieci, młodzieży oraz rozgrywki ligowe. Kolejne 222 tys. zł miasto rozdzieli w połowie roku.

Z tej puli, 300 tys. zł przypadło na współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży, kolejne 158 tys. zł – na sport dorosłych sportowców.

Najwięcej, bo 116 tys. zł otrzymał piłkarski, Miejski Klub Sportowy Czarni Żagań 1957. Z tej puli 88 tys. zł przeznaczy na stypendia sportowe dla piłkarzy. To pula na pierwsze półrocze dla zawodników, którzy obecnie grają w IV lidze. Na kolejne, podobne pieniądze MKS może liczyć w drugim półroczu.

– W budżecie pozostaje kwota 222 tys.  zł na stypendia sportowe dla piłkarzy MKS Czarni Żagań 1957 jak i siatkarzy WKS Sobieski Żagań – informuje Agnieszka Zychla, rzeczniczka Urzędu Miasta.

WKS Sobieski otrzymał 28 tys. zł na przygotowanie klubu do udziału w rozgrywkach ligowych.

Tylko 10 tys. zł otrzymał drugi, żagański klub piłki nożnej, występujący w klasie A – Moczynianka Moczyń. Jego działacze wnioskowali o trzy razy więcej. – Te 10 tys. zł nie starczy na działalność, transport na mecze, opłaty dla sędziów, licencje czy wynajem hali Arena na treningi – mówi Wiesław Balak, prezes Moczynianki. – W piątek, 15 stycznia burmistrz zaprosił nas do Urzędu Miasta, deklarując pomoc w niezbędnych wydatkach klubu, w trakcie roku. Wsparcie ma pochodzić ze środków na promocję.

W dużo gorszej sytuacji są tenisiści z Żagańskiego Stowarzyszenia Tenisa Stołowego, którzy wnioskowali do miasta o 20 tys. zł a dostali pięć razy mniej, bo tylko 4 tys. zł.

– Mamy trzy zespoły, w tym dwa w III lidze. Na mecze jeździmy po całym województwie, tak jak piłkarze czy siatkarze – mówi Andrzej Michalak, trener i zawodnik ŻSTS. – W tej sytuacji, aby spiąć budżet, będziemy się starali o wsparcie od prywatnych sponsorów.

Na dzieci i młodzież

Kolejne 300 tys. zł burmistrz podzielił między 11 klubów i stowarzyszeń, szkolących dzieci i młodzież.

I tak, 105 tys. zł otrzymał Miejski Klub Sportowy Czarni Żagań 1957 na prowadzenie dziecięcych i młodzieżowych zespołów piłki nożnej.

90 tys. zł przypadło UKS Czarni Żagań na szkolenie piłkarzy i piłkarek ręcznych oraz rozgrywki ligowe.

30 tys. zł wynosi dotacja dla WKS-u Sobieski  na zajęcia z najmłodszymi siatkarzami i siatkarkami, kolejne 20 tys. zł przypadło karatekom z tego klubu.  W Sobieskim trenują też lekkoatleci. Na ich rozwój i udział w zawodach miasto przekaże 12 tys. zł.

18 tys. zł dostanie UKS Czarni na zajęcia tenisa stołowego z dziećmi i młodzieżą.

Po 5 tys. zł dostali:  Uczniowski Klub Sportowy Football Academy Żagań (piłka nożna), Uczniowski Klub Sportowy NIKE (sporty siłowe), Klub Sportowy Ju-Jitsu Shuriken (sporty walki), Stowarzyszenie Pływackie „Żagańskie Boberki” (sporty wodne) oraz Stowarzyszenie Turystyki Wodnej SZRON-CZERNA  (sporty wodne).

Napisz komentarz »