REKLAMA

Praca

Więcej dla bezrobotnych

Opublikowano 22 stycznia 2021, autor: jb

6 mln 439 tys. 87,09 zł ma Powiatowy Urząd Pracy w Żaganiu na pomoc bezrobotnym w 2021 roku. To jest o ponad 1,8 mln zł więcej niż w ubiegłym roku.

– Sami byliśmy zaskoczeni, że ta kwota jest wyższa. Ale na pewno wzięto pod uwagę to, że przez ogólnie trudną sytuację w kraju rynek pracy będzie trudniejszy – mówi Halina Janowska, kierownik działu promocji zatrudnienia PUP w Żaganiu.

Pieniądze w tym roku na pomoc przygotowano dla 700 osób, czyli mniej więcej tyle, ile skorzystało z PUP w ubiegłym roku.

W budżecie zarezerwowane kwoty na różne formy zatrudnienia są wyższe niż w ubiegłym roku, choć przeznaczone dla porównywalnej liczby osób.

-Związane jest to m.in. z tym, że wzrosło minimalne wynagrodzenie. W ramach prac interwencyjnych refundujemy pracodawcom 1 tys. 350 zł. Wniosków na prace interwencyjne już od początku stycznia mamy bardzo dużo, jak na ten czas, czyli około 20 i mamy pierwsze podpisane umowy. Wpływają też na roboty publiczne z Urzędów Gmin – mówi H. Janowska. -W formach zatrudnienia, tylko przy stażach pracodawca nie podnosi żadnych kosztów wynagrodzenia dla pracowników, w pozostałych przypadkach najpierw on płaci, a potem my refundujemy te kwoty – dodaje.

Sporo kwot w budżecie przeznaczono dla jednej osoby, są to m.in. pieniądze na bon stażowy, studia podyplomowe, czy stypendium za kontynuowanie nauki.

-To pomoc, z której do tej pory bezrobotni nie korzystali. Jak np. z grantem na telepracę, na który jest 5 tys. zł, a do tej pory w ogóle nikt się o niego nie starał – tłumaczy H. Janowska.

Staże i dotacje

Największa pula w budżecie przewidziana jest w tym roku na roboty publiczne, na które jest 2 mln 102 tys. 928,41 zł, z tej formy pomocy będzie mogło skorzystać 150 osób. Bezrobotni odbywają je na terenie gminy, w której mieszkają

Porównywalna kwota do ubiegłego roku jest na prace interwencyjne, na które zaplanowano 1 mln 223 tys. 491,80 zł. Skorzystać z nich może 120 osób.

W tym roku nadal można starać się maksymalnie o 20 tys. zł dotacji na założenie własnej firmy, jest na ten cel w budżecie 1 mln 183 tys. 137,30 zł. W ubiegłym roku skorzystało z nich 68 osób.

-Najwięcej było wniosków o najbardziej popularne branże, jak mechanika pojazdowa, fryzjerstwo, prace remontowo – budowlane, informatyczne, kosmetyczne. Zdarzyło się dofinansowanie na szkółkę jeździecką czy aranżację ogrodów – mówi H. Janowska. – Przyjmowanie wniosków od 1 lutego.

Pracodawca także może otrzymać maksymalnie 20 tys. zł na refundację kosztów doposażenia lub wyposażenia miejsca pracy, na które jest łącznie 760 tys. zł dla 38 osób.

W budżecie na staże zaplanowano 798 tys. 175 ,89 zł dla 67 osób.

Na prace społeczno – użyteczne pójdzie 48 tys. 960 zł dla 40 osób. Na szkolenia zaplanowano 20 tys. zł. Na bony na zasiedlenie przewidziano 65 tys. zł. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 5 tys. zł

PUP ma także pieniądze na dofinansowanie wynagrodzenie 5 osób powyżej 50 roku życia, na które jest 57 tys. 900 zł.

 Mogą wyszkolić

Również na szkolenia w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego PUP otrzymał o 260 tys. zł więcej niż w poprzednim roku, ma w tym roku do dyspozycji 358 tys. 900 zł.

W tym roku do tej listy dołączono tych, którzy musieli organiczny swoją dotychczasową działalność przez pandemię koronawirusa. O takie szkolenia mogą  się ubiegać  osoby powyżej 45 roku życia, z zawodów uznanych za deficytowe, ale także np. kobiety powracające na rynek pracy po urodzeniu dziecka.

Napisz komentarz »