REKLAMA

Sport

Żagań ma drugiego Jurasika

Opublikowano 22 stycznia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Dawid Dawydzik, wychowanek UKS Czarni Żagań robi furorę w polskim szczypiorniaku. Właśnie możemy go oglądać na Mistrzostwach Świata. – Jestem dumny, że doczekaliśmy się takiego wychowanka. Mam nadzieję, że odniesie sukces w szczypiorniaku, co najmniej taki, jak Mariusz Jurasik – mówi Dariusz Kudła, trener piłki ręcznej i nauczyciel wuefu w Żaganiu.

Przygodę z piłką ręczną Dawydzik zaczynał w Czarnych 10 lat temu.  Silny, dwumetrowy chłopak szybko znalazł uznanie w najlepszych klubach kraju. Będąc uczniem żagańskiej SP nr 7, najpierw trenował pod okiem Przemysława Marciniaka. Jego talent wypatrzyła trenerka szczypiorniaka, Barbara Skórzyńska, dzięki której mógł pokazać swój talent w ogólnopolskich turniejach, m.in. Lion Cup w Legnicy. Dawid występował też w zespole UKS Czarni Żagań, który w tym czasie grał w III lidze.

– Mimo młodego wieku, Dawid pokazał się z bardzo dobrej strony. Po czterech latach wypłynął na szersze wody – opowiada Dariusz Kudła, trener piłki ręcznej i nauczyciel wuefu w żagańskim Zespole Szkół Technicznych i Licealnych.

Żagański zespół wycofał się z trzeciej ligi, z powodów finansowych a po Dawida  zgłosił się klub z Legnicy, a następnie z Dzierżoniowa. Potem był już Śląsk Wrocław i występy w I lidze, w której wychowanek żagańskiego klubu rozegrał 24 mecze i zdobył aż 106 goli. Debiut w Superlidze Dawid zaliczył trzy lata temu, w barwach Zagłębia Lubin. Obecnie 26-latek występuje w Azotach Puławy, jest zawodnikiem reprezentacji Polski, gra na pozycji obrotowego. Dawid zdobył tytuł Gladiatora 2020 w kategorii najlepszy obrotowy sezonu.

Koszulka w gablocie

D. Kudła jest dumny z wychowanka. – To drugi taki żagański talent, który wypłynął na szerokie wody w polskim szczypiorniaku, po Mariuszu Jurasiku. Wierzę, że tak jak Mariusz, Dawid także zrobi również międzynarodową karierę – mówi jego pierwszy trener. – Póki co, kibicuję mu na Mistrzostwach Świata, który obecnie rozgrywane są w Egipcie. Dawid gra w każdym meczu polskiej reprezentacji, mimo, że na jego pozycji – obrotowego – jest silna konkurencja. 

D. Kudła po mistrzostwach chce zaprosić swojego wychowanka do Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych, którego Dawid był uczniem. – Dawid bardzo chce przyjechać do Żagania, promować piłkę ręczę wśród naszej młodzieży, a także przekazać swoją reprezentacyjną koszulkę, która pojawi się w szkolnej gablocie, obok koszulek innych naszych absolwentów: szczypiornisty Mariusza Jurasika oraz siatkarza, Krzysztofa Wójcika.  Wierzę też, że za sprawą Dawida wrócą czasy świetności polskiego szczypiorniaka na arenie międzynarodowej, jak i lepsze czasy dla piłki ręcznej w żagańskim wydaniu.

Póki co, Dawida możemy oglądać w Mistrzostwach Świata,  które obecnie rozgrywane są w Egipcie. Polacy spisują się w  niej rewelacyjnie, wygrali już dwa mecze, a z Hiszpanią – mistrzem Europy – przegrali tylko jedną bramką. W wygranym 33:23 spotkaniu z Brazylią Dawydzik dał dobrą zmianę i zdobył jednego gola.  Z koszulką Dawydzik pojawi się również w SP nr 7, gdzie zaczynał przygodę ze szczypiorniakiem.  – Kibicujemy mu w każdym meczu mistrzostw. I z niecierpliwością czekamy, gdy zawita do naszej Siódemki – dodaje Lech Berenc, trener UKS-u Czarni Żagań.

Napisz komentarz »