REKLAMA

Samorząd

Obiecali, nie chcą dać

Opublikowano 15 stycznia 2021, autor: bj

Z budżetu państwa na budowę Komendy Powiatowej PSP pieniądze wpłynęły. Gorzej z lokalną władzą. Ta nie zawsze chce dać to, co wcześniej obiecała.

Mocny zastrzyk, czyli kwotę 3 tys. 350 tys. zł przyjął (14.01.) do budżetu zarząd powiatu żarskiego. -Oczywiście tę uchwałę musi zatwierdzić jeszcze formalnie Rada Powiatu podczas sesji 28.01. Potem będzie już możliwe ogłoszenie przetargu na kolejny etap budowy Komendy Powiatowej PSP w Żarach-informuje Józef Radzion, starosta.

I zastrzega: – Do tej kwoty trzeba doliczyć to, co deklarowały samorządy jako wsparcie. Niestety na razie nie możemy zaliczyć prawie 1 mln 800 tys. zł z budżetu województwa, bo ta kwota wciąż do nas nie dotarła.

Ale i pieniędzmi z gmin są kłopoty. Nie od dziś.

-Zrobiliśmy podliczenie, bo nie wszyscy się wywiązują z danych obietnic-wyjaśnia J. Radzion. Te łącznie zadeklarowały 1 mln 66 tys. zł. -Niestety nie wszystkie się z tego wywiązują-nie ukrywa J. Radzion.

Najwięcej na budowę, bo 613 tys. zł daje Starostwo Powiatowe, pomimo budżetu naciągniętego budżetu do granic wytrzymałości. Przelewów w powiecie pilnują, bo obiecywał te pieniądze jeszcze poprzedni starosta Janusz Dudojć, obecnie burmistrz Lubska. Co ciekawe, Lubsko jest jednym z samorządów, który pieniędzy nie przysyła. I to pomimo tego, że wkład Lubska w budowę to miało być tylko 10 tys. zł na rok.

-Nie wpłacają od 2019r. Wiadomo, był tam plan naprawczy, ale już sytuacja gminy się poprawia. Dlatego mamy nadzieję, że straż pieniądze otrzyma, razem z tymi zaległymi 30 tys. zł-komentuje J. Radzion.

Większym dłużnikiem jest najbogatsza w powiecie gmina czyli miasto Żary. -Za lata 2019-2020 w stosunku do tego, co deklarowali jest zaległość na pół miliona-wyjaśnia J. Radzion.

Nie dadzą i już

Na razie najwyraźniej Urząd Miasta nadrabiać zaległości nie zamierza.

-W budżecie na 2021 rok została na ten cel zaplanowana kwota 100 tys. zł-nie ukrywa Edyta Nawrot, rzeczniczka prasowa żarskiego Ratusza. I wylicza: -Udział dotychczas przekazanych środków finansowych  w latach 2017-2020 wyniósł 850 tys zł. W roku 2020 przekazana została kwota 100 tys zł.

To oczywiście się zgadza. Tyle, że to znacznie poniżej zadeklarowanej pomocy.

Z planowanych na ten rok niemal 6 mln zł tym samym w budżecie inwestycji pozostaje niespełna 3 mln 800 tys. zł. – Na razie nie ma wyjścia. Nie możemy planować czegoś, na co nie będzie pieniędzy. Dlatego zakres prac trzeba będzie ograniczyć do kwoty, która faktycznie się znajdzie w puli. Liczymy, że te pieniądze jednak wpłyną-kończy J. Radzion.

  Żarska komenda straży pożarnej, która powstaje przy ul. Zielonogórskiej, ma już mury, posadzki i dach.Są też wszystkie ściany działowe, pełne zadaszenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, część instalacji. W grudniu została ukończona budowa wieży z masztem radiowym.

Prace wykonywała firma Janbud. Na to, co już zostało zrobione, poszło 6 mln zł, z tego 3 mln 500 tys. zł z budżetu państwa.

– W kolejnym etapie chcielibyśmy zamknąć część JR-G, zamontować okna, drzwi, ściany, zrobić instalację i tynki. To zamierzamy wykonać w tym roku – informuje Paweł  Hryniewicz, zastępca komendanta powiatowego PSP w Żarach.

Z uwagi na kłopoty z finansowaniem termin zakończenia prac już przesunął się na 2024 rok. Łączny koszt wynieść ma 27 mln zł.

Napisz komentarz »