REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Wcale nie jest lepiej

Opublikowano 15 stycznia 2021, autor: jb

Pełne obłożenie, sześć podłączonych respiratorów. Oddziały covidowe 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach pracują pełną parą.

-U nas bez zmian. Nie mogę dać żadnej nadziei na to, że jest teraz lepiej. W tej chwili sześć respiratorów chodzi praktycznie na okrągło. W Żaganiu pulmonologia ma cały czas stuprocentowe obłożenie. Chirurgia troszkę mniej, ale to związane jest z warunkami lokalowymi. Tam nie przy każdym łóżku jest tlen, bo takich wymogów na takim oddziale nie ma. Jeżeli pacjent wymaga podpięcia tlenu, to nie możemy go wtedy przyjąć. Ze statystyk wynika wtedy, że mamy wolne łóżka, ale w praktyce nie jest to prawda. Oddział w Żarach cały czas  jest obłożony – mówi Ryszard Smyk, zastępca komendanta szpitala.  -Skoro dziennie jest nadal blisko 10 tysięcy zachorowań, to w szpitalach nie może być lepiej – dodaje.

Szpital ma przygotowane 102 łóżka covidowe, z których 76 jest w Żaganiu.

Ułatwi oddychanie

W ostatnim tygodniu do szpitala w Żaganiu trafiły dwa zestawy do prowadzenia donosowej terapii wysokoprzepływowej. -Podaje się przez nie pacjentowi duże dawki tlenu. Znacznie większe dawki niż przez maseczkę nosowo – twarzową albo przez tzw. wąsy. To bardzo dobra pomoc dla osób, które mają np. duszność, ale nie wymagają jeszcze podłączenia do respiratora. Wspomaga po prostu ich komfort przy oddychaniu – tłumaczy R. Smyk.

Sprzęty trafiły do szpitala dzięki współpracy z Fundacją Siepomaga, która prowadziła internetową zbiórkę pieniędzy na walkę z koronawirusem w całym kraju.

Osobiście lub przez telefon

Przychodnie szpitala przyjmują pacjentów według wyznaczonych terminów wizyt. Jedynie w Żaganiu nieczynną poradnią jest poradnia chirurgii urazowej, z której pacjenci odsyłani są na wizytę do Żar. Nieczynna jest także pracownia endoskopowa, zapisani do niej pacjenci też mogą pytać o wolne terminy takiej pracowni w Żarach.

Pozostałe przychodnie przyjmują pacjentów według zapisów w rejestracji. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, może dopytać się o możliwość teleporady. W tej sprawie trzeba do szpitala zadzwonić przynajmniej dzień wcześniej. Każdorazowo lekarz zdecyduje, czy teleporada jest możliwa, czy pacjent musi przyjść do swojego lekarza.

Laboratorium pracuje

Od początku pandemii w szpitalu zrobiono już ponad 11 tysięcy testów na obecność koronawirusa. W czwartek (14.01.) było ich dokładnie 11.437, co oznacza, że w ostatnim tygodniu przebadano 575  kolejnych próbek.

Nadal potrzebne jest także izolatorium przygotowane w Hotelu Villa Nova w Żaganiu. W tym tygodniu przebywało w nim 6 osób, z których 5 to żołnierze.

Napisz komentarz »