REKLAMA

Kultura, Oświata

Nowy dyrektor puka do drzwi

Opublikowano 15 stycznia 2021, autor: Norbert Królik

Zakończył się konkurs na dyrektora Żarskiego Domu Kultury. Dzisiaj (15.12) dowiemy się, kto zastąpi Romana Krzywotulskiego, który rządził żarską kulturą ponad 30 lat.

Do konkursu zgłosiło się 5 osób. We wtorek (12.01) odbyły się przesłuchania kandydatów w żarskim Urzędzie Miasta. Kandydatów oceniają Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar, Joanna Wojak, skarbnik, Olga Boryń, sekretarz miasta, Elżbieta Maj, naczelnik wydziału oświaty, Beata Kłębukowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Małgorzata Cegielska, dyrektor Muzeum.

Mają plan

Co chcą zmienić kandydaci w ŻDK?

– Chcę żeby Żarski Dom Kultury ruszył się z posad w stronę XXI wieku. Mógłbym pomóc pójść w stronę nowoczesności – przekonywał Marek Lis-Orłowski, pochodzący z Żar aktor, reżyser i dyrektor jednego z teatrów.

– Mam pomysł na poszerzenie sekcji Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także na zajęcia międzypokoleniowe z dziećmi i seniorami – mówiła Anna Maria Fedurek, urodzona w Trzebielu, a mieszkająca w Żarach wieloletnia rzeczniczka prasowa Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

– Potrzeba inwestycji, jeżeli ŻDK ma się rozwijać. Mam duże doświadczenie w kierowaniu takimi instytucjami i mam kilka poważnych propozycji, które realizowałem i chcę je tutaj zaproponować – wyjaśniał Krzysztof Balawender, który pracował m.in. jako dyrektor Domu Kultury w Namysłowie.

Nie są idealni

Do konkursu przystąpili również Paweł Skrzypczyński i Łukasz Matyjasek, żarski radny i właściciel Agencji Artystycznej Luke Sound. To właśnie Ł. Matyjasek wymieniany był w roli faworyta konkursu.

– Gdybyśmy połączyli niektóre cechy każdego z kandydatów, to mielibyśmy idealnego dyrektora. Nie ma takiej możliwości, ale jestem przekonany, że osoba, którą wskażemy będzie dobrze realizowała postawione przed nią zadania – mówi Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar.

Zamieszanie w Radzie

Gdyby to Łukasz Matyjasek został nowym dyrektorem ŻDK to małą rewolucję przeżyłaby także Rada Miasta, bo dyrektor instytucji kultury podległej Urzędowi Miasta nie może być jednocześnie radnym. Łukasz Matyjasek pełni funkcje wiceprzewodniczącego Rady z miesięczną dietą przekraczającą 1 tys. 800 zł. Objęcie stanowiska dyrektora wiązałoby się z rezygnacją z mandatu radnego i utratą diety. W miejsce Łukasza Matyjaska radnym zostałby wówczas Łukasz Rubczyński, strażak i trener koszykówki. Radni musieliby również wybrać nowego wiceprzewodniczącego Rady.

Na pięć lat

Kadencja dyrektora może trwać od 3 do 7 lat, ale O. Napiórkowski przekonuje, że najbardziej optymalna jest wersja pośrednia, czyli 5-letnia.

– W ogłoszeniu o konkursie poprosiliśmy kandydatów, żeby właśnie w perspektywie 5-letniej przygotowali koncepcję pracy i rozwoju ŻDK i najprawdopodobniej na taki okres podpiszemy umowę z nowym dyrektorem – mówi wiceburmistrz Żar.

Pensja, którą ma zaproponować Urząd Miasta dyrektorowi ma wynieść około 6 tys. 500 zł. Gdyby wybrana przez komisję osoba nie zgodziła się na zaproponowane warunki, to jak mówi O. Napiórkowski  konkurs odbędzie się jeszcze raz.

Napisz komentarz »