REKLAMA

Aktualności, Kultura, Oświata

Testują w szkołach

Opublikowano 15 stycznia 2021, autor: jb

Wczoraj (14 stycznia) ruszyły w naszym regionie testy dla pracowników szkół przed powrotem do zajęć. Testy w powiecie żagańskim zaplanowane są na dziś (15 stycznia).

Dzieci z klas 1-3 wracają do normalnych zajęć w poniedziałek (18.01.). Wcześniej darmowe testy na obecność koronawirusa mogą przejść pracownicy szkół. Ale nie wszyscy.

Za darmo przebadać się mogą tylko nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, nauczyciele języków obcych, katecheci, logopedzi, którzy mają zajęcia w najmłodszych klasach. Z pracowników obsługi w szkołach testowani mogą być ci, którzy mają bezpośredni kontakt z dziećmi, np. osoby sprzątające, pracownik sekretariatu.

– Ale już np. księgowa, kadrowa testować się nie może. Co jest jeszcze bardziej dziwne z testów nie mogą skorzystać np. bibliotekarz oraz nauczyciele ze świetlicy. Nawet kuratorium nie potrafi nam powiedzieć, dlaczego. Potraktowano ich jako osoby, które prowadzą zajęcia opiekuńczo – wychowawcze, a nie dydaktyczne i nie ma ich na liście tych, którzy mogą się teraz przebadać. Mam nadzieję, że jak najszybciej będą mogli jednak z tych testów skorzystać – mówi Mariusz Krugły, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta w Żaganiu. Testować nie mogą się też na razie nauczyciele, którzy uczą dzieci w starszych klasach. Na bezpłatne testy nie mogą też liczyć ozdrowieńcy.

 

Mogą, nie muszą

Ci, którzy mogą się przebadać, nie muszą tego robić, bo udział w testach jest dobrowolny. W całym kraju testy ruszyły od poniedziałku, w naszym regionie w czwartek. Jako pierwsi testowani byli pracownicy szkół z powiatu żarskiego. Zorganizowano pięć miejsc, w których pobierane były testy. Wcześniej wszystkie szkoły zostały wyznaczone do wymazów w konkretnym miejscu i godzinie. Zgłosiło się łącznie 361 chętnych.

W samych Żarach uruchomiono trzy punkty. Od rana ustawiły się przed nimi kolejki.  Jeden przy Szkole Podstawowej nr 5. Skierowani do niego zostali także pracownicy SP nr2, Społecznej SP, ale także podstawówki w Lipinkach Łużyckich.

Przy 105. Szpitalu Wojskowym pobierano wymazy od nauczycieli z SP nr 8, Zespołu Szkół Specjalnych, Ośrodka z Wadami Słuchu i Mowy oraz SP w Bieniowie.

W Szpitalu Na Wyspie testowano pracowników żarskich SP nr 1, SP nr 3, Katolickiej SP oraz szkół w Mirostowicach Dolnych, Grabiku, Lubanicach, Złotniku i Sieniawie Żarskiej.

Dla szkół z gminy Lubsko, Jasień, Przewóz i Brody punkt zorganizowano przy SP nr 1 w Lubsku. Do SP w Trzebielu przyjechali pracownicy ze szkół w gminach Tuplice, Łęknica.

Podzieleni na pół

W powiecie żagańskim zorganizowano dwa punkty szczepień.

– Są to wyznaczone miejsca w 105. Szpitalu Wojskowym w Żaganiu oraz w Nowym Szpitalu w Szprotawie. Z badań skorzysta blisko 450 pracowników z całego powiatu. To dużo biorąc pod uwagę, że testy są dobrowolne- mówi Jacek Stępień, powiatowy inspektor sanitarny z Żagania.

Przy szpitalu w  Żaganiu dla szkół przygotowano punkt wymazowy w namiocie od ulicy Szprotawskiej. -My udostępniamy tylko miejsce i ogrzewanie, bo sam punkt poboru obsługiwany będzie przez wojsko – mówi Jacek Wąsik, kierownik filii w Żaganiu.

W Szprotawie testowani będą pracownicy szkół z gmin Szprotawa, Niegosławice i Małomice. A przy szpitalu w Żaganiu z miasta i gminy Żagań, gmin Iłowa, Gozdnica, Wymiarki, Brzeźnica.

Co ciekawe, testy pobrane od nauczycieli nie będą badane w laboratorium w Żaganiu, ale wysyłane do czterech innych na terenie województwa. Wyniki pracownicy szkół mają poznać najpóźniej w niedzielę. Pobierane były od nich testy genetyczne, PCR, które pozwalają określić wynik najbardziej dokładnie.

Napisz komentarz »