REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Powstanie spalarnia?

Opublikowano 15 stycznia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Czy w Tomaszowie powstanie spalarnia martwych zwierząt? O tym wypowiedzą się mieszkańcy podżagańskiej wsi.

Wójt gminy, Leszek Ochrymczuk właśnie ogłosił, że w sprawie budowy takiej instalacji na terenie strefy przemysłowej w Tomaszowie odbędą się konsultacje społeczne. Ruszą w drugiej połowie stycznia. – Zgłosił się do nas przedsiębiorca ze Złotnika, który chce uruchomić spalarnię na swojej prywatnej działce. Uspokajam wszystkich, że nie podjąłem jeszcze żadnej decyzji w tej sprawie.  Zanim wydam zezwolenie na taką działalność, muszę znać zdanie mieszkańców – mówi „Regionalnej” wójt.

Przeciwny inwestycji jest były sołtys Tomaszowa, a obecnie radny gminy, Jan Daniszewski.

 – Dlaczego wójt dopiero teraz informuje mieszkańców o inwestycji, skoro wniosek firmy w tej sprawie trafił do Urzędu Gminy pół roku temu, 2 lipca 2020 roku? – pyta radny, pokazując datę na kopii pisma, jakie inwestor złożył do urzędu. – Sama działalność będzie ogromnym utrapieniem dla mieszkańców, którzy wybudowali w bliskim sąsiedztwie domki jednorodzinne.  Ponadto, przy działce, w której miałaby powstać spalarnia, jest ujęcie wody, co w przypadku jakiejś awarii, grozi katastrofą ekologiczną.

 

Fetor i ścieki

J. Daniszewski alarmuje: – Taka działalność przyniesie mieszkańcom tylko same problemy: odór, ścieki czy zanieczyszczenie powietrza. – Podobną instalację widziałem w Holandii, w szczerym polu, przy drodze. Przejeżdżając autem, o mało nie zwymiotowałem, czując okropny fetor – mówi wieloletni sołtys. – Tymczasem w Tomaszowie chce się stawiać taką spalarnię praktycznie w pobliżu zabudowań mieszkalnych. To będzie katastrofa dla mieszkańców. Koniec rozwoju tej miejscowości.

Wójt tłumaczy, że wniosek formalny od przedsiębiorcy wpłynął do gminy w październiku ubiegłego roku. – Zanim podejmę jakikolwiek ruch, wysłucham zdania mieszkańców. Konsultacje społeczne ruszą 21 stycznia. Przeprowadzi je sołtys i rada sołecka Tomaszowa. Jeśli większość mieszkańców powie „nie” , podejmę stosowną decyzję – zastrzega L. Ochrymczuk.

Jak ustaliła „Regionalna”, inwestor chce postawić spalarnię na terenie jednego z hangarów na poradzieckim lotnisku w Tomaszowie, przy ul. Przemysłowej. 

komentarz »
  1. Waldek 20 stycznia 2021 17:09 - Odpowiedź

    Niech buduje w Złotniku ….

Napisz komentarz »