REKLAMA

Samorząd

Szykują podwyżkę

Opublikowano 15 stycznia 2021, autor: jb

Do nowej stawki opłat za odbiór śmieci przymierza się gmina Gozdnica.

-Będę proponował radnym opłatę w wysokości 31 zł za osobę w rodzinie miesięcznie – zapowiada burmistrz Krzysztof Jarosz.

Obecnie mieszkańcy za odbiór śmieci płacą 28 zł za osobę.W grudniu radni uchwalili regulamin, który określa zasady odbioru śmieci. W mieście wprowadzono limit gruzu, który można bezpłatnie oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, po to by opłata nie wzrosła jeszcze bardziej.

– Limit może wydawać się niski, bo 10 kg na osobę w roku, ale jak się przeliczy ilość gruzu także z innych gmin, to nie jest bezzasadny. W sąsiedniej Iłowej nie ma limitu, a na PSZOK średnio oddawane jest 13 kg na osobę – tłumaczy burmistrz.

W Gozdnicy tylko w ubiegłym roku mieszkańcy wyrzucili na PSZOK aż 140 ton gruzu, za wywiezienie którego gmina musiała zapłacić. Jeżeli ktoś wykorzysta bezpłatny limit na oddanie gruzu, za kolejne kilogramy będzie musiał zapłacić.

-Gdybyśmy nie ustalili limitu, to opłatę za śmieci musielibyśmy podnieść dla wszystkich o 8,50 zł, a tak podniesiemy tylko o 3 zł. Nie możemy dopuścić do tego, że mieszkańcy, którzy rzadko gruz oddają albo w ogóle tego nie robią, co miesiąc finansowaliby tych, którzy robią remonty na dużą skalę – mówi K. Jarosz.

Zakład Usługowy „Zachód”  odbiór śmieci w mieście też wycenił na więcej niż to planowała gmina. W Gozdnicy szacowano umowę roczną na 302 tys. 616,41 zł. „Zachód” był jedyną firmą, która zgłosiła się do przetargu i zażądał 404 tys. 582,66 zł.

-Kwota, którą proponowaliśmy, wyszła nam z faktycznych wpłat w ubiegłym roku. Choć w ostatecznym podsumowaniu i tak dane trochę się pozmieniały. Okazało się, że mamy mniej odpadów zmieszanych. Kiedyś to było 75 procent oddawanych śmieci, dzisiaj 60 procent. Więcej ludzi segreguje i lepiej segreguje. Jest też o wiele mniej popiołu, co jest widocznym efektem tego, że spółdzielnie mieszkaniowe przechodzą stopniowo na ogrzewanie gazowe – mówi burmistrz.

Dobrze segregować

Przy stawce 31 zł za osobę miesięcznie możliwa do nałożenia kara za to, że nie segregujemy wynosić będzie 62 zł za osobę. W Gozdnicy do tej pory nie nakładano kar za nieprawidłowe segregowanie śmieci.

-Firma dała czas mieszkańcom na edukację. Zdecydowaliśmy, że jeżeli w pojemnikach (workach) na śmieci segregowane będą domieszki innych frakcji albo śmieci zmieszane, to nie zostaną one zabrane. Zostaną oznaczone jako te do ponownego przesegregowania. Jeżeli nadal nie będą one dobrze posegregowane w kolejnym terminie odbioru, to dopiero taka sytuacja będzie zgłaszana  do ukarania. Zdajemy sobie sprawę, że to będzie trudne szczególnie w dużych wspólnotach mieszkaniowych – mówi K. Jarosz.

Nowe stawki obowiązywać mają w Gozdnicy od 1 marca.

Napisz komentarz »