REKLAMA

Samorząd

Nakramią i ogrzeją

Opublikowano 15 stycznia 2021, autor: jb

Prawie 3 mln 440 tys. zł ma do wydania dla swoich podopiecznych Ośrodek Pomocy Społecznej z Żagania.

Dodatkowo, z miejskiego budżetu na utrzymanie OPS pójdzie 2 mln 298 tys. 596 zł, z których 1 mln 612 tys. 274  zł zarezerwowano na wynagrodzenia pracowników.

Na utrzymanie osób starszych w Domach Pomocy Społecznej przewidziano 1 mln 99 tys. 695 zł (więcej o niespełna 280 tys. zł niż w roku ubiegłym).

– Kwoty utrzymania poszły do góry, bo podniesiono najniższą pensję – mówi Piotr Puchalski, kierownik OPS w Żaganiu. – W ubiegłym roku płaciliśmy średnio 500 zł  więcej na jedną osobę. W tym roku płace znowu poszły do góry. W lutym będziemy mieli szczegółowe informacje, o ile znowu wzrosną stawki. Obecnie najmniej to 3 tys. 300 zł za osobę miesięcznie, a to i tak są najniższe stawki, które zdarzają się coraz rzadziej. Średnio jest to około 4 tys. zł miesięcznie. Co roku kierujemy do DPS-ów więcej osób. Na początku roku jest ich mniej tylko dlatego, że były zgony związane z Covidem, ale już w kolejce o przyznanie miejsca czekają kolejne dwie osoby – dodaje. W ubiegłym roku w DPS-ach na terenie całego kraju umieszczonych było 30 podopiecznych OPS, w tym roku na razie jest ich 27.

Usługi opiekuńcze dla potrzebujących w domach nadal świadczyć będzie PCK Na ten cel zaplanowano 325 tys. zł.

Dożywianie i opał

601 tys. 855 zł przeznaczono w budżecie na dożywianie. Co roku po darmowe posiłki zgłasza się mniej osób.

– W ubiegłym roku korzystało z nich 610 osób, z czego 187 to dzieci. Na naszej stołówce utrzymujemy nadal  system, że trzy razy w tygodniu jest zupa i trzy razy drugie danie. W piątek wydajemy porcje podwójne, żeby były od razu na weekend. Wydajemy także gotowe dania w słoikach do odgrzania w niedzielę – mówi kierownik.W trakcie zdalnego nauczania część szkół wydawała także posiłki na wynos.

Na zasiłki stałe w budżecie zapisano 834 tys. zł (więcej o 10 tys. zł niż w ubiegłym roku), na zasiłki okresowe pójdzie 258 tys. zł (mniej o 28 tys. zł), a na zasiłki celowe (w tym pieniądze na opał) przewidziano 117 tys. zł (więcej o 2 tys. zł). OPS ma także zakupiony już we wrześniu opał na łączną kwotę 33 tys. 480 zł. Dostarczany jest on potrzebującym w workach po 25 kg.

OPS płaci za utrzymanie 73 dzieci w rodzinach zastępczych. Ma na to 391 tys. 406 tys. zł. Za pobyt 14 dzieci w Domach Dziecka trzeba zapłacić 200 tys. 400 zł.

Na organizację pogrzebów zaplanowano 10 tys. zł. – W ubiegłym roku finansowaliśmy 3 pogrzeby, za które zapłaciliśmy 6 tys. 79,10 zł – wymienia P. Puchalski.

Otworzą na noc

Od listopada w mieście po raz pierwszy czynna jest miejska ogrzewalnia przy ul. Rybackiej. – Od tamtego czasu skorzystały z niej 43 różne osoby, większość po kilka razy. Zastanawialiśmy się, czy ten pomysł wypali, a jednak chętnych na ogrzanie się nie brakuje – mówi P. Puchalski. Jednorazowo w ogrzewalni może przebywać 8 osób. Czynna jest codziennie w godzinach 18:00-8:00. Można w niej wymienić odzież, otrzymać ciepły napój.

Napisz komentarz »