REKLAMA

Samorząd

Kultura online, ale premie się należą

Opublikowano 08 stycznia 2021, autor: Piotr Piotrowski

W czasie pandemii, gdy imprez kulturalnych było jak na lekarstwo, Żagański Pałac Kultury wypłacił swoim pracownikom premie, średnio po ok. 500 zł na rękę.

Sprawę na ostatniej sesji budżetowej, 29 grudnia, poruszył radny Grzegorz Kuźniar. W rozmowie z „Regionalną” radny podkreślił, że Żagański Pałac Kultury w ostatnich miesiącach ograniczył się do działalności w wersji online.

– Nie było dużych imprez typu Majówka czy Jarmark Św. Michała. Pytanie, czy w takim razie wypłata premii  jest zasadna. Zwłaszcza, że większość prywatnych podmiotów z branży kulturalnej czy rekreacyjnej liczy straty i zwalnia pracowników? – pyta G. Kuźniar. – Poza tym, pracownicy innych instytucji miejskich mieli dużo więcej pracy w czasie pandemii, nie zamykali się przed petentami, ale na takie premie nie mogli liczyć. Moim zdaniem, powinno być tak: albo wszystkim, albo wcale.

O sprawę zapytaliśmy dyrektorkę ŻPK, Annę Mrowińską.

– Zgodnie z polityką wewnętrzną Dyrektor ŻPK ma możliwości, w zależności od sytuacji finansowej instytucji, z wypracowanych przychodów własnych (czyli nie z dotacji podmiotowej przyznanej przez organizatora) przyznać raz na kwartał premię uznaniową wszystkim pracownikom – czytamy w odpowiedzi nadesłanej mailowo. – W 2020 roku takie premie zostały przyznane 2 razy, dla 26 pracowników, w średniej kwocie na pracownika  493,04 zł netto. Jak wspomniał podczas sesji Pan radny Grzegorz Kuźniar  „sytuacja w ŻPK jest bardzo dobra”, co świadczy o bardzo dobrym zarządzaniu i gospodarowaniu jednostką przez Dyrektora w tak trudnym okresie pandemii, co nie stanowiło przeciwwskazań do podjętych przez niego decyzji.

„Regionalna” zapytała również Urząd Miasta, któremu podlega ŻPK, czy zasadnym była wypłata premii w dobie pandemii, w której zeszłoroczna działalność kulturalna była mocno ograniczona.  – To pytanie należy skierować bezpośrednio do dyrektora jednostki, który odpowiada za politykę finansową placówki – usłyszeliśmy w urzędzie.

Dotacja podmiotowa dla Żagańskiego Pałacu Kultury w roku 2020 wyniosła 2 mln 596 tys. 941 zł, w tym roku miasto przyznało mu 2 mln 577 tys. 157 zł.

komentarze »
 1. Ola 11 stycznia 2021 16:10 - Odpowiedź

  Zapytajcie o wynagrodzenie dyrektora!
  To jest szok w małym miasteczku pensja burmistrza!
  A kultury , pomysłów zero no może poza organizacja spotkań w czasie pandemii z seniorami burmistrza!
  Ale jaki pan taki….

 2. Nosu 12 stycznia 2021 11:20 - Odpowiedź

  Niech ten radny odda dietę skoro tyłka nie rusza na sesję tylko siedzi i to od lat w Jeleniej Górze, a powinien w Żaganiu.

Napisz komentarz »