REKLAMA

Komunikacja

Czeka nas udręka

Opublikowano 08 stycznia 2021, autor: Norbert Królik

Rondo przy placu Konstytucji 3 Maja zostanie zamknięte. Możliwy będzie tylko przejazd od al. Jana Pawła II w kierunku ul. Zielonogórskiej. To zapowiada ogromne kłopoty dla kierowców w Żarach.

Remont ul. Zielonogórskiej w Żarach ciągnie się od dwóch lat, ale najgorsze dopiero przed nami. W styczniu firma Tandem wykonująca prace zamierza zamknąć wjazd na rondo od ul. Żabikowskiej i ul. Podchorążych. To oznacza, że z al. Jana Pawła II zjedziemy na przebudowywanym rondzie tylko w ul. Zielonogórską. Osoby poruszające się w kierunku centrum miasta oraz w kierunku ul. Żabikowskiej będą musiały korzystać z objazdu.

Pojadą przez centrum

Zaplanowany objazd prowadzi z al. Jana Pawła II przez ul. Parkową, a następnie przez odcinek ul. Podchorążych, który ma być dwukierunkowy w stronę ul. Ułańskiej, następnie ul. Podchorążych w kierunku placu Inwalidów i przez parking obok sklepu meblowego w kierunku ul. Żabikowskiej. Urzędnicy biorą pod uwagę możliwość odwrócenia ruchu na odcinku ul. Poznańskiej prowadzącym przez park. Po zamknięciu ronda ruch ul. Poznańską od ul. Skarbowej mógłby odbywać się w kierunku centrum.

Będą korki?

Wątpliwości budzi sama konstrukcja nowego ronda, bo tylko z lewego pasa al. Jana Pawła II będzie można pojechać do centrum oraz w ul. Żabikowską.

– To wygląda jakby projektując przebudowę ronda nie brano pod uwagę natężenia ruchu i kierunków przemieszczania się samochodów. Główny ruch idzie na wprost z al. Jana Pawła II w kierunku ul. Żabikowskiej. Tymczasem projektant ograniczył ten przejazd do jednego pasa a z drugiego pasa zrobił prawoskręt w kierunku ul. Zielonogórskiej. Jest pewne, że będą tam się robiły korki. Zamiast usprawnić ruch, za grube miliony pani burmistrz utrudni mieszkańcom przemieszczanie się po mieście – uważa Ewaryst Stróżyna, były naczelnik wydziału infrastruktury w żarskim Urzędzie Miasta.

Miliony na przebudowę

Koszt przebudowy ul. Zielonogórskiej ma przekroczyć 10 mln zł. Urzędnicy zapewniali, że droga będzie gotowa  jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Chyba, że plany pomiesza im pogoda.

Napisz komentarz »