REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Tak wygląda dobrowolność w wojsku

Opublikowano 08 stycznia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Żołnierze żagańskiej Czarnej Dywizji będą musieli się zaszczepić przeciw Covid-19, aby móc uczestniczyć w misjach czy szkoleniach. Jeśli się nie zgodzą, mogą zapomnieć o karierze w wojsku.

Ministerstwo Obrony Narodowej chce, żeby wszyscy żołnierze zaszczepili się w I etapie. Resort tłumaczy, że szczepienia to standardowe działanie przed wyjazdem na szkolenia czy misje, przypomina też o obawach przed powstaniem „ognisk zakażeń”. Z drugiej strony, bez szczepienia, żołnierz ma zablokowaną karierę w wojsku.

Gabriel Brańko, dyrektor Departamentu Kadr MON, zaznacza, że w 2021 roku tylko zaszczepieni żołnierze będą kierowani na kursy i szkolenia, w tym podoficerskie i oficerskie, a także na kursy kwalifikacyjne i doskonalące. To nie wszystko. Zastrzega też, że jedynie żołnierze, którzy poddali się szczepieniu, będą mogli w przyszłym roku uczestniczyć w misjach poza granicami kraju oraz będą wyznaczani na stanowiska służbowe poza granicami kraju.

 

 

W Czarnej Dywizji szczepienia żołnierzy rozpoczną tuż po zaszczepieniu grupy „0”, czyli pracowników służby zdrowia. Mjr Artur Pinkowski, rzecznik dywizji, zaznacza, że szczepienia są dobrowolne.

– Każdy żołnierz ma wybór. Składa deklarację, czy chce się zaszczepić, czy nie – zapewnia rzecznik. – Ja zgodziłem się na przyjęcie szczepionki, bo uważam, że w wojsku bezpieczeństwo i zdrowie są najważniejsze. Im więcej żołnierzy się zaszczepi, tym mniejsze prawdopodobieństwo fali zakażeń.

Nie wszyscy żołnierze żagańskiej dywizji chcą się szczepić.

– Moim zdaniem, ministerstwo powinno nam dać możliwość. Dla mnie stanowisko MON-u to przykład groźby i niedozwolonej dyskryminacji w stosunku do tych żołnierzy, którzy nie chcą się zaszczepić – twierdzi szeregowy z żagańskiej, 34. Brygady Kawalerii Pancernej. I kwituje: – Tak wygląda „dobrowolność” szczepień według Ministerstwa Obrony Narodowej!

Napisz komentarz »