REKLAMA

Zdrowie

Na oddziałach covidowych pełno

Opublikowano 08 stycznia 2021, autor: jb

Na oddziałach covidowych widać już efekt świątecznych spotkań. Zakażonych osób cały czas przybywa – mówi Ryszard Smyk, zastępca komendanta 105. Szpitala Wojskowego.

W czwartek, 7 stycznia, rano zajętych było 26 łóżek covidowych w Żarach oraz 65 na oddziałach zakaźnych w Żaganiu (na 102 dostępne w ogóle). Jeszcze tego samego dnia oddział się zapełnił.

– Nadal nie jest lepiej, obłożenie nie jest mniejsze. Pięć z siedmiu respiratorów jest podłączonych, mamy sto procent obłożenia na oddziałach – mówi R. Smyk. – Jesteśmy już po świętach. Wychodzi, że się spotykaliśmy w większych grupach, ściskaliśmy, przytulaliśmy i to widać po kolejnych zakażeniach. Efekt jest taki, jak w całym kraju, gdzie liczba zachorowań urosła znowu do ponad 14 tysięcy dziennie. Nie stwierdzam żadnej poprawy, jeżeli chodzi o pracę na oddziałach covidowych, nie jest lepiej nawet o ociupinkę – dodaje zastępca komendanta.

Z wirusem walczą też pracownicy szpitala.

– W tym tygodniu wśród pracowników mieliśmy 4 zakażenia, dodatkowo jedna osoba pozostaje w kwarantannie – mówi Justyna Wróbel – Gądek, rzeczniczka szpitala.

Zadzwoń lub przyjdź

Przychodnie przyjmują pacjentów według wyznaczonych terminów wizyt. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, może dopytać się o możliwość teleporady. W tej sprawie trzeba do szpitala zadzwonić przynajmniej dzień wcześniej. Każdorazowo lekarz zdecyduje, czy teleporada jest możliwa, czy pacjent musi przyjść do swojego lekarza.

Jedyną nieczynną w szpitalu poradnią jest poradnia chirurgii urazowej w Żaganiu, z której pacjenci odsyłani są do Żar. W Żaganiu nieczynna jest także pracownia endoskopowa.

Testują u siebie

Od początku pandemii w szpitalu zrobiono już niespełna 11 tysięcy testów na obecność koronawirusa. W czwartek (7.01.) było ich dokładnie 10.862, co oznacza, że w ostatnim tygodniu przebadano 467 kolejnych próbek.

Choć już nie tak bardzo obłożone, ale nadal potrzebne jest izolatorium, które w Żaganiu otworzono w hotelu Villa Nova. Obecnie przebywa w nim dwóch pacjentów, żołnierz i osoba cywilna.

Napisz komentarz »