REKLAMA

Samorząd

Zamek nie tylko dla kultury

Opublikowano 08 stycznia 2021, autor: Norbert Królik

Żarscy urzędnicy chcą zmienić przeznaczenie zamku. Do tego potrzebna jest zmiana planu zagospodarowania przestrzennego.

Urzędnicy konsultują zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego części centrum miasta. Chodzi o dodanie nowych funkcji zamkowi, który do tej pory mógł być wykorzystywany jedynie jako miejsce, w którym odbywa się tylko działalność związana z kulturą. Urzędnicy chcą rozszerzyć te funkcje i zrównać je z sąsiadującym pałacem.

Po zmianach w kompleksie zamkowo-pałacowym będzie mogło powstać np. kino, bank, hotel czy biuro turystyczne. Będzie w nim mogła urzędować administracja publiczna.

Tym samym jeden z powodów, który oficjalnie podawano jako przyczynę przekazania zamku, czyli niemożność prowadzenia działalności zarobkowej na jego terenie, przestanie istnieć. Czy w związku z tym byli właściciele zamku żałują, że się go pozbyli?

Pozbywają się

– Nie żałuję, że przekazaliśmy zamek miastu. Cieszę się, gdy słyszę, że urząd zaczyna w niego inwestować. My też mamy plany względem pałacu, ale nie chcę ich na razie zdradzać – mówi Jerzy Pietrak, współwłaściciel pałacu.

– Nie dziwię się, że byli właściciele są zadowoleni z przekazania zamku. Dzisiaj raczej wszyscy starają się pozbyć zabytków, niż brać ich utrzymanie na własne ramiona. Myślę, że te zmiany w planie pokazują, że pani burmistrz zaczyna rozumieć, jak wielkim ciężarem obarczyła budżet  Żar na kolejne lata, przejmując zamek – uważa Ewaryst Stróżyna, były naczelnik wydziału infrastruktury w żarskim Urzędzie Miasta.

Konsultacje

Do 22 stycznia w Urzędu Miasta w Żarach można zapoznać się z proponowanymi zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego. Dodatkowo w poniedziałek, 11.01., w godz. od 15 do 16 odbędzie się dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie planu.

Uwagi mogą być wnoszone w formie pisemnej oraz na adres: miasto@um.zary.pl do 8 lutego.

Napisz komentarz »