REKLAMA

Samorząd

Najpierw dinozaury, teraz grodzisko

Opublikowano 08 stycznia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Burmistrz Szprotawy chce budować średniowieczne grodzisko na Sowinach. Czy 250 tys. zł na ten cel lepiej przeznaczyć na pilniejsze sprawy – remont mieszkań komunalnych czy dróg w tej dzielnicy miasta?

Mirosław Gąsik, burmistrz Szprotawy zaskakuje pomysłami. Najpierw stworzył paleopark w parku przy ul. Niepodległości, z ogromnym figurami  prehistorycznych gadów. Teraz burmistrzowi marzy się budowa repliki średniowiecznego grodziska Iława. Mimo, że gmina ma zadłużenie na ponad 63 mln zł długu i na wszystkim trzeba oszczędzać. Skąd pomysł? To właśnie ponad tysiąc lat temu, w dzielnicy Iława (obecnie Sowiny) król Bolesław Chrobry powitał niemieckiego cesarza Ottona III. Na rekonstrukcję grodu na Sowinach gmina planuje 250 tys. zł.

Dinozaury burmistrza ważniejsze?

Na sesji 30 grudnia inwestycja wzbudziła kontrowersje wśród radnych, którzy uznali ją za zbędną.

– Komisja budżetu zaproponowała, aby tę kwotę przeznaczyć na inne wydatki na terenie Sowin – oznajmiła szefowa komisji, Beata Jakowicka.  – Nasz wniosek nie został jednak ujęty przez burmistrza. Dlaczego?

Zdaniem radnego Piotra Płaskocińskiego budżet na 2021 rok jest przeinwestowany i zagrożony w realizacji, bo gmina może nie zrealizować założonych dochodów ze sprzedaży majątku, jak również pozyskać wszystkich oczekiwanych funduszy zewnętrznych.  – Oszczędza się najbardziej na oświacie i sporcie. W tej sytuacją złą decyzją jest budowa grodu Iława. Lepiej przekazać te 250 tys. zł na remont mieszkań komunalnych i dróg w tej dzielnicy – grzmiał Płaskociński. – Nie można obiecywać mieszkańcom złotych gór, a potem się z tego wycofać, jeśli się nie otrzyma dofinansowania.

W podobnym tonie wypowiedział się Ireneusz Ganczar. – Te 250 tys. zł należałoby przeznaczyć na modernizację budynków komunalnych na Sowinach  – podkreślił.

Szprotawa średniowieczna

Burmistrz Gąsik tłumaczył, że spróbuje w całości pozyskać  na inwestycję pieniądze z zewnątrz, z funduszu przeciwdziałania suszom. – Co do kwestii grodu Iława, który rozpalił tak wyobraźnię, te 250 tys. zł odnosi się do rekultywacji i ponownego włączenia do użytku zbiornika wodnego w tym rejonie. Dlatego skorzystamy z zewnętrznych funduszów na zapobieganie skutkom suszy.  To będzie plac rekreacyjno -edukacyjny, z repliką grodu średniowiecznego, która nawiązywałaby do historii miasta.

Napisz komentarz »