REKLAMA

Wasze sprawy

Fetor w kubłach i śmieci w lasach

Opublikowano 08 stycznia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Złe informacje dla mieszkańców Żagania. Od nowego roku pojemniki na śmieci będą rzadziej myte przez miejską spółkę, a odpady wielkogabarytowe – rzadziej odbierane. Czy przez to odpady będą lądować w lasach a przy śmietnikach zapanuje fetor i zaroi się od robactwa?

O tym, że zmiany od stycznia br. będą niekorzystne dla mieszkańców, alarmowali na łamach „Regionalnej” zarządcy żagańskich wspólnot, już w listopadzie ubiegłego roku. Ich zdanie podzielił wiceprzewodniczący Rady Miasta, Piotr Łoś, który zgłosił w ich imieniu poprawki do nowego regulaminu, uchwalonego na sesji, 29 grudnia. Niestety, wszystkie zostały odrzucone przez większość radnych. Przeciw było 9 radnych, za 7, a 5 się wstrzymało od głosu.

– Wszystkie zmiany, które zostały wprowadzone przez urzędników w nowym regulaminie mają obniżyć koszty odbioru i transportu odpadów. Nie są to aż tak duże koszty, to jednak utrudnią życie mieszkańcom i pogorszą estetykę naszego miasta – mówi Łoś.

Gabaryty do lasu?

Wiceprzewodniczący Łoś wnioskował też o zamianę pojemników na plastik, papier i szkło na wygodniejsze, z dodatkową klapą.

– Dziś podniesienie dużej klapy i wysypanie odpadów z worka do pojemnika graniczy z cudem, przez ciężar klapy. Szczególnie dla osób starszych jest to utrudnienie – tłumaczy Łoś. – Niestety, mój wniosek przepadł, tak jak odbiór odpadów wielkogabarytowych raz na miesiąc, tak jak było do tej pory. Burmistrz chce, aby odbierać je raz na kwartał, co moim zdaniem doprowadzi do zalegania tych odpadów przy pergolach bądź wywożenia do lasu – podkreśla.

Smród i brud

I trzecia, najważniejsza zmiana wprowadzona przez urzędników z Ratusza to mycie pojemników żółtych, niebieskich i zielonych dużo rzadziej. Zaledwie – dwa razy do roku. – Taka mała ilość dezynfekcji doprowadzi do wydzielania się smrodu , zwłaszcza z pojemników żółtych. Również wygląd zewnętrzny śmietników pozostawi wiele do życzenia – kwituje Łoś. 

Napisz komentarz »