REKLAMA

Zdrowie

Szczepienia jeszcze nie dla wszystkich

Opublikowano 08 stycznia 2021, autor: jb

Już około 600 osób z naszego regionu zaszczepiono przeciwko koronawirusowi. Jako pierwsi – lekarze i pracownicy służby zdrowia.

W żarskim Szpitalu na Wyspie zaszczepiono do tej pory 165 osób. W czwartek (7.01.) zamówiono kolejnych 90 dawek szczepionki. Rozpoczęcie kolejnej puli szczepień planowane jest od poniedziałku, 11.01.

Do 14 stycznia przedłużono czas dla pracowników medycznych na zgłaszanie się do szpitali węzłowych na szczepienia.

– W ostatnich dniach zgłasza się ich coraz więcej. Łącznie jest to już 600 osób, licząc z pracownikami aptek, POZ czy stomatologami  – mówi Jolanta Dankiewicz, prezes Szpitala na Wyspie.

Na szczepienia zapisało się już 270 pracowników szpitala na 360 zatrudnionych. To 75 procent załogi.

Medycy mogą szczepić się także w żarskim 105. Szpitalu Wojskowym.

– W ubiegłym tygodniu, kiedy rozpoczęliśmy szczepienia przeciwko Covid-19, w związku z umożliwieniem wyodrębnienia większej liczby dawek szczepionki z jednej fiolki – z 5 do 6 dawek, była możliwość zaszczepienia większej liczby osób. Ostatecznie wykonaliśmy 165 szczepień. W bieżącym tygodniu planujemy podać 270 dawek – mówi Justyna Wróbel-Gądek, rzeczniczka szpitala.

Do 105. do tej pory zgłosiło się około 200 osób spoza szpitala. Co ciekawe, szpital nie uruchomił punktu szczepień w swojej filii w Żaganiu, jej pracownicy na szczepienia dojeżdżają do Żar.

Trzecim szpitalem węzłowym w regionie jest Nowy Szpital w Szprotawie. Tam szczepienia ruszyły pod koniec ubiegłego tygodnia.

– Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało już 139 osób. Kolejne 40 szczepień zaplanowane jest na piątek, 8.01.. Kolejne dawki będziemy zamawiać na przyszły tydzień – mówi Marta Pióro, rzeczniczka szpitala.

Nie wiadomo kiedy

W całym kraju podano już 157 tysięcy dawek szczepionek. Szczepione są osoby z tzw. grupy 0, czyli personel medyczny, ich pomocnicy i personel obsługi punktów medycznych. W tym tygodniu pojawiła się informacja, że rodzice wcześniaków, które przebywają w szpitalach, zostali dołączeni do grupy 0. Chodzi o to, by mogli odwiedzać swoje dzieci.

Jako kolejni do szczepienia wyznaczeni są pensjonariusze domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjnych, potem seniorzy powyżej 60. roku życia (zaczynając od najstarszych), służby mundurowe oraz nauczyciele.

Następną grupą objętą szczepieniami będą m.in. osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi oraz „osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne”.

Dopiero w dalszej kolejności pozostali. Terminów nikt na razie nie precyzuje. Po 15 stycznia ma ruszyć rejestracja pozostałych osób. Szczegółowa procedura zgłaszania się na szczepienie dla osób spoza pierwszych grup ma zostać opracowana w pierwszym kwartale roku.

Firma Omni Calculator stworzyła nawet internetowy kalkulator, który na podstawie rządowych danych wyliczy prawdopodobny termin szczepienia. Wynika z niego m.in. że osoby w wieku około 30 lat, które są aktywne zawodowo, powinny zostać zaczepione w terminie od 20 maja do początku września. Miałyby wtedy pełną odporność około 12 września. Wyliczenia można prowadzić na stronie www.omnicalculator.pl.

Tu się zaszczepisz

Opublikowano już pierwsze listy miejsc, w których będzie się można szczepić na koronawirusa. To nie jest jeszcze ostateczna lista, punkty, które chciałyby prowadzić szczepienia, mogą to jeszcze zgłaszać w Ministerstwie Zdrowia. W przypadku szczepień populacyjnych, dla wszystkich, nie ma wymogów, ile dziennie lub tygodniowo trzeba podać szczepionek. Wszystkie przychodnie dostaną od Narodowego Funduszu Zdrowia tyle pieniędzy, ile wykonają szczepień.

Żary:

-NZOZ „Tad – Med”, ul. Sikorskiego.

-NZOZ „Medyk”, ul. Okrzei.

-Szpital na Wyspie, ul. Skarbowa.

Żagań:

– NZOZ „Hipokrates”, ul. Kopernika.

-NZOZ „Medicus”, ul. Osiedle Na Górce.

-Praktyka Lekarza Rodzinnego „Kowalska – Bodnar”.

Lubsko:

-NZOZ „Drovita”, ul. Chrobrego.

-NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego Leszka Białek, ul. Bohaterów.

-NZOZ „Omnibus”, ul. Chrobrego.

-NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego „Vitamed”, ul. Hubalczyków.

Szprotawa:

-Nowy Szpital, ul. Henrykowska.

-Prywatna Praktyka Lekarza Rodzinnego Lucyna Wejknis, ul. Kolejowa.

Jasień:

-NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego Jerzego Onichimiuka, ul. XX-lecia.

-NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego Leszka Białek, ul. Okrzei.

Iłowa:

-Praktyka Lekarska „Salus”, ul. Kolejowa.

-Zdrowie Elżbieta Gliniak, ul. Surzyna.

Małomice:

-Praktyka Lekarza Rodzinnego Edward Esmund, ul. Jana Pawła II.

-Praktyka Lekarza Rodzinnego Monika Kieża, ul. Jana Pawła II.

Tuplice:

-Praktyka Lekarza Rodzinnego Grzegorza Wiśniewskiego, ul. Parkowa.

Wymiarki:

-NZOS „Tad-Med”, ul. Księcia Witolda.

Gmina Żary:

-NZOZ „Tad-Med” w Mirostowicach Dolnych, plac Kościelny.

Brzeźnica:

-NZOZ „Empatia”, ul. Zielonogórska.

Łęknica:

-NZOZ „Zdrowie”, ul. Graniczna.

Gozdnica:

-NZOZ „Medicus”, ul. Ceramików.

Niegosławice:

-NZOZ „Elvita” w Przecławiu.

Lipinki Łużyckie:

-NZOZ „Medicus”, ul. Żarska.

Trzebiel:

-NZOZ „Medicus”, ul. Tuplicka.

Przewóz:

-NZOZ „Nova-Med”, ul. Wojska Polskiego.

Napisz komentarz »