REKLAMA

Samorząd

Kłotnia o podział kasy

Opublikowano 08 stycznia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Żagańscy radni z opozycji stoczyli bitwę z burmistrzem o to, na co przeznaczyć miejskie pieniądze. Burmistrz stawia na promocję, radni wolą np. dopłatę do ulgowych przejazdów autobusowych MZK, ale ich wniosek przepadł.

Radni z klubu „Nasze Miasto – Nasz Powiat”: Andrzej Chodań, Tomasz Kwarciński i Grzegorz Kuźniar złożyli poprawkę do budżetu na ten rok, twierdząc, że burmistrz zbyt dużo chce przeznaczyć m.in. na Żagański Pałac Kultury (2 mln 577 tys. zł). I zaproponowali, aby 100 tys. zł z wydatków na promocję oraz 50 tys. zł z puli dla ŻPK (oraz 15 tys. zł z wydatków na Radę Miasta- red) przeznaczyć na opracowanie dokumentacji remontów dróg na ul. Węglowej i Lotników Alianckich (po 20 tys. zł), dopłaty dla spółki MZK do ulgowych i bezpłatnych przejazdów mieszkańców na terenie miasta (50 tys. zł) i zwiększenie dotacji dla Muzeum Obozów Jenieckich (30 tys. zł). Kolejne 45 tys. zł radni chcieliby przeznaczyć na opracowanie koncepcji architektoniczno – budowlanej dotyczącej przebudowy basenu miejskiego.

Aby pięknie i wspaniale działać

Wyższego niż rok temu budżetu na promocję broniła radna z koalicji burmistrza, Małgorzata Klorek.  – Ja uważam, że ta kwotę 269 tys. zł jest po prostu żenująca. Na promocję miasta powinno iść więcej, co najmniej 300 -350 tys. zł – zaznaczyła radna. – Oczywiście, jeśli chcemy cokolwiek osiągnąć, przyciągnąć inwestorów, pięknie i wspaniale działać i promować miasto w Polsce i na świecie.

– A ja uważam, że poprawki zgłoszone przez nasz klub są głęboko przemyślane. Zgłosiliśmy dwie drogi do remontu, Węglową i Lotników Alianckich, bo dobry budżet zakłada jak najwięcej inwestycji. Wyremontowane drogi to również promocja miasta – przekonywał pozostałych radnych A. Chodań.

Rozwalanie za 20 tysięcy

Jednak burmistrz i jego radni byli nieugięci. Za wprowadzeniem autopoprawek było tylko 5 radnych (Chodań, Kwarciński, Kuźniar, Daniel Marchewka i Jakub Witek), przeciw – 14, dwoje kolejnych wstrzymało się od głosu.  BurmistrzŻagania Andrzej Katarzyniec podkreślił, że zarówno MZK jak i Muzeum Obozów Jenieckich, jeśli będzie taka potrzeba, otrzymają od miasta dodatkowe wsparcie w ciągu roku. – Szkoda, że ta trójka radnych chce promować miasto pod koniec roku, a nie przez cały rok. Wcześniej było dużo czasu na to, aby rozmawiać na temat inwestycji.  Pan dyrektor muzeum nie wnioskował o większą kwotę dla muzeum. Jeśli będzie  taka potrzeba, dołożymy – zaznaczył burmistrz. – Rozwalanie uchwały budżetowej na 2021 rok przez wprowadzenie teraz poprawki w wysokości 20 tys. zł na dokumentację projektową ul. Węglowej czy Lotników nie ma teraz sensu. Mamy w planach koncepcję, aby naprawić drogę na Lotników. A przecież w kolejce na remont czekają inne drogi w fatalnym stanie, jak choćby Chopina czy Leśna.

Napisz komentarz »