REKLAMA

Wasze sprawy

Kasa na opiekę w domu

Opublikowano 08 stycznia 2021, autor: Norbert Królik

Ponad 1 mln 740 tys. zł przeznaczy Urząd Miasta w Żarach na świadczenie usług opiekuńczych dla osób starszych i niepełnosprawnych w 2021 roku. Usługi będzie wykonywał lubuski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża.

Rosną koszty usług opiekuńczych w Żarach. W 2019 roku na ten cel z budżetu miasta poszło 1 mln 319 tys. zł. W ubiegłym roku było to już 1 mln 610 tys. zł, a na ten rok zaplanowano ponad 1 mln 740 tys. zł. Za te pieniądze w ciągu roku świadczonych będzie około 67 tys. godzin opiekuńczych klientom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Pomoc i higiena

Do zadań opiekunów należy między innymi sprzątanie pomieszczeń, w których przebywają objęci pomocą (1 pokój, kuchnia, łazienka), mycie okien raz na pół roku, pranie bielizny i lekkiej odzieży, robienie zakupów, załatwianie spraw urzędowych, opłacanie rachunków,  a także przygotowanie posiłków lub dostarczanie ich z jadłodajni. W zakresie usług pielęgnacyjnych należy mycie, kąpanie, czesanie, pomoc w ubieraniu, zamawianie wizyt lekarskich, a także zapobieganie powstawaniu odleżyn i oparzeń.

Świadczenie usług opiekuńczych zleca Miejski Ośrodek pomocy Społecznej.

Napisz komentarz »