REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Szop terroryzuje Żagań

Opublikowano 08 stycznia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Niecodzienny gość zadomowił się na dobre u mieszkańców ul. Dworcowej w Żaganiu. Szop pracz czuje się tutaj jak ryba w wodzie. W poszukiwaniu jedzenia baraszkuje po podwórkowych śmietnikach, a kąpieli zażywa w Bobrze.

We wtorkowy poranek, 5 stycznia, Marcin Szłuka wyrzucał worki ze śmieciami do pojemników na podwórku. Jakież było jego zdziwienie, gdy nagle, przy drzewie zobaczył szopa pracza.

– Na dworze było jeszcze ciemno, myślałem, że to duży kot siedzi na drzewie. Ale gdy przyjrzałem się temu zwierzęciu bliżej, przetarłem oczy ze zdumienia! – mówi. – Był dużo większy niż kot, miał ogromną kitę i błyszczące duże oczy. I syczał na mnie.

Pan Marcin dodaje, że kilkanaście dni wcześniej szop pojawił się u jego sąsiadki w oknie, wdrapując na balkon. Był też widziany na terenie dawnej fabryki Zamex, którą od Dworcowej dzieli kanał rzeki Bóbr.

– Wydaje się, że to rzadko spotykane na terenach miejskich zwierzę chyba na dobre się u nas zadomowiło – dodaje mieszkaniec Żagania.

Skąd szopy w Żaganiu? Szprotawski przyrodnik, Jan Ryszawy, podkreśla, że te zwierzęta migrują do nas coraz częściej z Niemiec, gdzie namnożyły się w naturalnym środowisku po tym, jak kilka lat temu uciekły z farmy zwierząt futerkowych.

–  Z jednej strony szop to taki sympatyczny pluszak, z drugiej – szkodnik naszej fauny. O ile w swoim naturalnym amerykańskim środowisku ma wrogów, o tyle w naszej przyrodzie może narobić sporych szkód. Szopy są wszystkożerne, robią spustoszenie zarówno w kurniku, jak i w lesie. Jedzą odpadki jedzenia ze śmietnika ale i ślimaki, owady czy ptasie jaja – opowiada.

Ich obecność w Żaganiu nie dziwi. Dworcowa znajduje się blisko Bobru, więc szopy czują się tutaj jak ryby w wodzie. Nie bez powodu mówi się o nich „pracze”. Zanim zjedzą swoją zdobycz, myją ją w rzece czy stawie.

– Szopy mogą się oswoić i udomowić, jeśli będą z nami od urodzenia. Ale te dzikie mogą roznosić wściekliznę lub groźne dla człowieka pasożyty – ostrzega przyrodnik.

Napisz komentarz »