REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Noworoczne dziewczynki

Opublikowano 08 stycznia 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Tego sylwestra rodziny Wietraków z Żagania i Górlaczyków z Żar nie zapomną nigdy. Nowy Rok przyniósł im największe szczęście – dzieci.

W piątek, 1 stycznia, na żarskiej porodówce Szpitala na Wyspie na świat przyszły dwie dziewczynki – Ania Wietrak z Żagania i Zuzia Góralczyk z Żar.

Imię po cioci

Ania Wietrak urodziła się 1 stycznia o godzinie 9:16. Miała 52 cm długości i ważyła 3.330 gram. Jest pierwszym dzieckiem swoich rodziców – Dominiki i Macieja z Żagania.

– Imię naszej córki to pomysł męża – zdradza Dominika Wietrak. – Ania ma imię po cioci mojego męża, z którą Maciej ma świetny kontakt. Od początku było wiadomo, że jak będzie dziewczynka, to Ania. Dla chłopca też mieliśmy wybrane imię. Nazywałby się Sebastian po bracie Macieja – zdradza Dominika.

Ania miała urodzić się dopiero 12 stycznia, potem termin został przesunięty na 7 stycznia.

– Miałam rodzić przez cesarskie cięcie. Jeszcze dwa dni przed porodem, lekarz mówił nam, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, że mała się nie śpieszy, ale ja czułam, że będzie inaczej. Anię urodziłam naturalnie, a wody odeszły mi zaraz po północy – opowiada Dominika.

Równo z fajerwerkami

Drugim noworodkiem na żarskiej porodówce i pierwszym w powiecie żarskim urodzonym 1 stycznia jest Zuzia Góralczyk. Zuzia na świat przyszła o godz. 14:30. Miała 52 cm i ważyła 3.120 gram. Jest pierwszym dzieckiem Renaty i Przemysława z Żar.

– Miałam termin dopiero na 9 stycznia. Nie spodziewałam się, że wszystko wydarzy się w Nowy Rok – opowiada Renata Góralczyk, mama Zuzi. – Po fajerwerkach zeszłam do kuchni, by przynieść kieliszki do szampana, ale już nie wróciłam na górę, bo odeszły mi wody. Zaraz się spakowaliśmy i pojechaliśmy na porodówkę. Zuzia urodziła się naturalnie – opowiada Renata.

Imię dla Zuzi wybrał jej tato, Przemek.

– Od początku było wiadomo, że będzie Zuzia. Jej tacie bardzo podobało się to imię – mówi z uśmiechem Renata.

 

Wybierali tradycyjne

W 2020 roku w żarskim Urzędzie Stanu Cywilnego wystawiono 1.109 aktów urodzenia dla wszystkim dzieci urodzonych w Szpitalu na Wyspie. Najchętniej rodzice nadawali swoim córeczkom imię Julia, a synom – Szymon.

W samym Żaganiu w ubiegłym roku na świat przyszło 191 nowych mieszkańców. Dzieci urodziły się w różnych szpitalach. Najwięcej w styczniu – bo 25, w październiku – 23, a w lipcu – 19. Najmniej urodzeń odnotowano w grudniu, bo tylko 6.

Żagański USC na początku ubiegłego roku zanotował 102 dzieci urodzonych w mieście do czasu zamknięcia oddziału ginekologiczno-położniczego w marcu i utworzenia w mieście szpitala covidowego.

Wśród imion wybieranych przez rodziców w Żaganiu przeważały te tradycyjne: Alicja, Wiktoria, Oliwia, Aleksandra i Zuzanna oraz Filip, Patryk, Bartosz i Michał.

Napisz komentarz »