REKLAMA

Gospodarka

Śmieci w górę

Opublikowano 08 stycznia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Do 28,50 zł miesięcznie od osoby wzrosła opłata za śmieci w gminie Brzeźnica od stycznia. To o 8,50 zł więcej niż w minionym roku.

Stawkę przyjęli radni na sesji Rady Gminy, 30 grudnia. Część z nich miała wątpliwości. Zdaniem radnego Grzegorza Najdka, podwyżka z 20 zł do 28,50 zł miesięcznie od jednej osoby jest zbyt drastyczna.

– Ustawa wyraźnie mówi, że za obsługę systemu gospodarki odpadami komunalnymi płacą mieszkańcy – tłumaczył wójt gminy, Jerzy Adamowicz. – Wyszło tyle, ile wyszło. Wszystko przez to, że w porównaniu do ubiegłego roku, musimy dopłacić firmie wywożącej odpady ponad 270 tys. zł. Stąd podwyżka 8,50 zł, aby system mógł się zbilansować na zero.

 Najdek dociekał, czy gmina skutecznie egzekwuje od mieszkańców zaległe opłaty za śmieci. – My robimy wszystko, aby egzekwować długi. Jeżeli ktoś nie płaci, sprawę kierujemy do komornika. Ale są tacy mieszkańcy, z których nie ma co ściągać – oznajmił wójt.

Ale radni byli podzieleni. W pierwszym głosowaniu tylko czworo było za podwyżką (Grzegorz Irski, Krzysztof Kosiński, Marta Pastuła, Ryszard Szumiński), tyle samo – przeciw (Justyna Daraż, Piotr Kosiński, Aneta Płonka, Józef Szmit). Reszta wstrzymała się od głosu. – Nie możemy zostawić tej sprawy nierozstrzygniętej. Zrobi to za nas wojewoda – alarmował Adamowicz.

W tej sytuacji przewodniczący rady, Krzysztof Kosiński zarządził przerwę, aby wójt mógł poradzić się radcy prawnego, co dalej. Po 10-minutowej naradzie radni głosowali drugi raz.

Na sali padły propozycje, aby podwyższyć stawkę, ale do 25 zł. Wójt podkreślał, że wtedy gminie zabraknie pieniędzy za fakturę w styczniu. I trzeba będzie zrobić jeszcze większą podwyżkę. – Te 28,50 zł wynika z naszej kalkulacji, po rozstrzygnięciu przetargu na odbiór odpadów przez żagańską spółkę MPOiRD i wzrost opłat za przyjęcie ich w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Marszowie – podkreślał wójt.  

Tym razem większość dała się przekonać Adamowiczowi. Za podwyżką stawki do 28,50 zł siedmiu radnych było za, trzech – przeciw, tyle samo – wstrzymało się od głosu.

Napisz komentarz »