REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Na razie klepanie biedy

Opublikowano 31 grudnia 2020, autor: bj

O czekaniu, aż orkiestra zacznie grać jak na Titanicu, o demokracji w Żarach i braku pieniędzy na inwestycje rozmawiali radni powiatu żarskiego.

Niemal 123 mln zł dochodów, przy niespełna 122 mln zł wydatków – tak wyglądać będzie powiatowa kasa w przyszłym roku.

Budżet ma być co prawda nadwyżkowy, ale pieniądze już mają swoje przeznaczenie – na wykup obligacji wypuszczonych w czasie, gdy trzeba było przejąć dług po powiatowym niegdyś Szpitalu na Wyspie.

Nad uchwałą budżetową obradowali radni podczas wtorkowej (29.12.) sesji Rady Powiatu.

Na bieżące wydatki urzędu i podległych mu instytucji  pójdzie 113 mln 744 tys. zł, z czego tylko wynagrodzenia i składki od nich pochłoną 74 mln 200 tys. zł.

Do oświaty powiat dorzuci 9 mln 601 tys. zł. Bo o tyle za mało dostał z ministerstwa na utrzymanie szkół.

Wiadukt i droga

Inwestycje to koszt 8 mln 144 tys. zł. Wśród nich budowa drogi i wiaduktu w Tuplicach w kwocie 2 mln 53 tys. zł. Dorzucą do tego dotację z funduszu dróg samorządowych (1 mln 232 tys. zł) i z rządowego funduszu inwestycji lokalnych. Wkład powiatu to 563 tys. zł.

Na budowę komendy straży pożarnej powiat dorzuci 613 tys. zł.

2 mln 160 tys. zł pójdzie na termomodernizację Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach. W części będą to pieniądze unijne, z powiatowej kasy popłynie 1 mln 40 tys. zł.

Około pół miliona złotych pójdzie na modernizację ewidencji geodezyjnych i map.

Drobnym wydatkiem przy tych zamierzeniach jest remont sanitariatów w CKZiU za 117 tys. zł.

Idziemy do bankructwa

I to właśnie wydatki na oświatę i inwestycje były przedmiotem dyskusji podczas sesji.

– Oświata doprowadzi powiat do bankructwa. Trzeba myśleć o rozwiązaniach, które pozwolą na realne oszczędności. A na razie po statystykach widzę, że przybywa nam nauczycieli, pomimo tego, że ubywa i będzie ubywać uczniów. Nie czekajmy, aż orkiestra na Titanicu zacznie grać – grzmiał Franciszek Wołowicz.

– Coraz częściej musimy wdrażać nauczanie indywidualne, to podnosi koszt, a takiej ewentualności w ogóle subwencja nie przewiduje. Są też coraz bardziej rygorystyczne metody, jeżeli chodzi o pracę w grupach w szkołach zawodowych. W grę chodzi bezpieczeństwo. Bardzo dokładnie liczymy, ilu potrzeba nauczycieli, dlatego sięganie po takie porównania, jak to o Titanicu nie jest uzasadnione – odpowiadała mu Małgorzata Issel, wicestarosta.

-Liczba nauczycieli nie oddaje rzeczywistości, bo część z nich nie pracuje na pełny etat. Mamy już pewne pomysły. Dyrektorzy też przygotowują swoje plany oszczędnościowe – dopowiadał Józef Radzion, starosta.

Część radnych od razu chciała zacząć od oszczędzania, dlatego oburzył ich pomysł wydania  2 tys. zł na zakup lodówek na szczepionki dla 105 Szpitala Wojskowego. Zwłaszcza w kontekście niezrealizowanych obietnic żarskiego Urzędu Miasta, który zadeklarował, że dorzuci 350 tys. każdego roku budowy komendy PSP, a drugi rok daje tylko 100 tys. zł.

– Wszyscy się przyzwyczaili, że powiat jest od dawania. Szpitale, gminy, policja, straż graniczna czy pożarna. A przecież one nie są powiatowe tylko państwowe. Jeśli chodzi o miasto, to przecież budżet mają prawie dwa razy taki jak my – denerwował się Jarosław Dowhan.

-Zrobimy wykaz zaległości wobec budowy strażnicy. Nie możemy nikogo zmusić. Jeśli chodzi o miasto, to nie jest jedyny przypadek. Mieliśmy pomysł remontu drogi z Kunic do Siodła. Proponowaliśmy, żeby się na to zrzucić razem z miastem i gminą wiejską. Ale miasto powiedziało, że nie ma pieniędzy-odpowiadał mu J. Radzion.

– Może wobec tego należy przemyśleć pomysł budowy ronda przy ul. Broni Pancernej?  -pytał retorycznie J. Dowhan.

Ostatecznie za przyjęciem budżetu zagłosowało 14 radnych, a 5 się wstrzymało, Maria Łaskarzewska, Bogdan Kępiński, Małgorzata Brzyśkiewicz, F. Wołowicz, J. Dowhan i Dariusz Dyba.

Głosowanie swoich kolegów z komitetu  „Dobre miasto, lepszy powiat” (podczas wyborów samorządowych liderował mu Olaf Napiórkowski) komentował B. Kepiński. – Nie było dyscypliny w naszym klubie. Każdy głosował zgodnie z tym, co uważał za najlepsze. Czyli w sposób znany mi z głosowań w Radzie Miasta.

Nie spodobało się to Tomaszowi Czajkowskiemu, radnemu z klubu PiS. – Rzeczywiście ta demokracja w mieście jest aż nadto oczywista. Zwłaszcza jak się popatrzy na niedopuszczanie radnych do głosu, albo odbieranie im go przez przewodniczącego – wypalił T. Czajkowski.

Oponentów to nie zraziło. Nie poparli projektu uchwały wieloletniej prognozy finansowej do roku 2025. Zgadzali się z pozostałymi dopiero w przypadku głosowania nad sprawą godzin otwarcia aptek czy podziału dotacji z PFRON.

Budżet powiatu

dochody 122 mln 962 tys. 213 zł

wydatki 121 mln 887 tys. 213 zł

wydatki na wynagrodzenia i składki 74 ml 187 tys. 288 zł

na obsługę długu 480 tys. zł

spłata zadłużenia 4 mln zł (zadłużenie na koniec 2021 wyniesie 14 mln 500 tys. zł)

inwestycje 8 mln 143 tys. 503 zł

budowa drogi i wiaduktu w Tuplicach 2 mln 52 tys. 503 zł

dotacja na budowę Komendy Powiatowej PSP 613 tys. zł.

termomodernizacja Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach bo 2 mln 160 tys. zł

modernizacja ewidencji gruntów i budynków – obręb Jasień 248 tys. 815 zł

modernizacja osnowy geodezyjnej (zbioru punktów geodezyjnych, umieszczonych na powierzchni ziemi, np. w gruncie lub na budowli) 373 tys. 242 zł

remont sanitariatów w CKZiU za 117 tys. zł.

Napisz komentarz »