REKLAMA

Kultura, Oświata

Walczą o fotel dyrektora

Opublikowano 31 grudnia 2020, autor: Norbert Królik

Jest 5 kandydatów w konkursie na dyrektora Żarskiego Domu Kultury. 28 grudnia minął termin składania dokumentów.

Kto zastąpi Romana Krzywotulskiego na stanowisku dyrektora ŻDK? Już wiadomo, że nie będzie to Tadeusz Matkowski, który obecnie pełni obowiązki dyrektora do czasu rozstrzygnięcia konkursu. W wyznaczonym terminie nie złożył wymaganych dokumentów i nie wystartuje w konkursie.

Są chętni

Oferty złożyło za to 5 innych kandydatów.

– Po wstępnej weryfikacji dokumentacji zaprosimy kandydatów na rozmowę do żarskiego Ratusza. Każdy będzie miał około godziny na przekonanie komisji konkursowej do swojej koncepcji. Nowego dyrektora poznamy 15 stycznia – mówi Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar.

Jak informuje Urząd Miasta, do konkursu zgłosili się: Krzysztof Balawender, poprzednio dyrektor Domu Kultury m.in. w Namysłowie i w Kętach, Anna Fedurek, rzecznik prasowy Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Marek Lis-Orłowski, dyrektor artystyczny w Narodowym Teatrze Edukacji, Łukasz Matyjasek, żarski radny miejski i właściciel agencji artystycznej, Paweł Skrzypczyński, były radny powiatowy, do lutego 2020 prowadził działalność, która od tego czasu jest zawieszona.

Faworyt

– Jestem pewna, że jak wystartował Łukasz Matyjasek, to on zostanie dyrektorem. Gdy w poprzedniej kadencji bardzo mocno krytykował Romana Krzywotulskiego, to dawał sygnały, że chce zająć jego miejsce. Teraz realizuje swój plan – uważa Lucyna Grzybowicz, radna miejska i podkreśla, że jeżeli Ł. Matyjasek wygra konkurs, to bardzo wnikliwie będzie przyglądała się jego działalności i ewentualnym powiązaniom nowego dyrektora z prywatnymi interesami jego najbliższych.

W komisji konkursowej są Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar, Olga Boryń, sekretarz miasta, Elżbieta Maj, naczelnik wydziału oświaty, Beata Kłębukowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Małgorzata Cegielska, dyrektor Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego.

R. Krzywotulski jako dyrektor zarabiał ok. 80 tys. zł rocznie.

Napisz komentarz »