REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Walka z wirusem

Opublikowano 31 grudnia 2020, autor: jb

Lekarze z Żagania szczepią się w Żarach. 105. Szpital Wojskowy zdecydował się na prowadzenie punktu szczepień w jednym mieście.

– Pracownicy naszego szpitala, także ci z Żagania, na szczepienia będą przyjeżdżać do Żar – mówi Ryszard Smyk, zastępca komendanta szpitala. – Ja jestem na liście w kolejce do szczepienia i termin mam wyznaczony na 1 stycznia. Zrobię to z wielką chęcią. Mimo że sam chorowałem na koronawirusa i mam na niego przeciwciała, zaszczepię się. Uczymy się cały czas Covida, poznajemy go. Tych „najodważniejszych”, którzy nie chcą się szczepić, zapraszam do pracy na oddział jako wolontariuszy, żeby zobaczyli, jak wygląda walka z wirusem, którego nie ma – dodaje.

W środę, 30 grudnia, zaszczepił się już kierownik żagańskiej filii szpitala, Jacek Wąsik.

– Pozostali umawiają się na kolejne dni, w zależności do tego, jak komu wypadają dyżury w pracy. U nas jednym z pierwszych był m.in. ordynator oddziału covidowego dr Damian  Hyla. Ja też nie miałem żadnych wątpliwości, czy się szczepić. Namawiam wszystkich do szczepień. Jeżeli ktoś uważa, że nic mu nie grozi, bo jest młody, zdrowy i silny, niech pomyśli o innych, z którymi ma kontakt, którzy mogą chorować dużo ciężej – mówi J. Wąsik. 

Pracownicy punktów medycznych, w tym też np. rejestratorki medyczne czy farmaceuci, w szpitalach na szczepienia mogą zapisywać się do 14 stycznia.

Na liście szpitali węzłowych, w których mogą się szczepić nie tylko pracownicy szpitali, jest także Nowy Szpital w Szprotawie.

– W Szprotawie na etapie 0 zostanie zaszczepionych 250 osób, pracowników szpitala i różnych podmiotów medycznych. Szpital jest gotowy do szczepień i rozpoczną się one, jak tylko szczepionki zostaną dostarczone do szpitala – mówi Marta Pióro, rzeczniczka szpitala.

 

Reszta później

Na razie nie ma oficjalnej liczby miejsc, przychodni, w których będzie można się zaszczepić w danej miejscowości.

– Wszystko będzie zależało od tego, jak szybko uda się zrealizować szczepienia z grupy 0. W każdej gminie będzie punkt szczepień. Póki co z Ministerstwa Zdrowia wiemy, że nie ma w naszym regionie białych plam. W każdej gminie takie punkty będą. Ich lista zostanie dopiero przygotowana. Pacjentów nie będzie obowiązywać rejonizacja, będą mogli zapisać się na szczepienia w dowolnym punkcie. Będzie to możliwe przez infolinię, internetowe konto pacjenta albo lekarza rodzinnego. W zależności od tego, ile osób zapisze się w danym punkcie, tyle on dostanie potem szczepionek – tłumaczy Joanna Branicka, rzeczniczka oddziału NFZ w Zielonej Górze. 

Napisz komentarz »