REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Rekordowo tragiczny rok

Opublikowano 31 grudnia 2020, autor: mk

W Żarach w 2020 roku zmarło 100 osób więcej niż w 2019 roku. Podobnie sytuacja wyglądała w Żaganiu. Przedsiębiorcy pogrzebowi nie mają złudzeń – winny jest Covid.

Czarny rok w historii naszego regionu w końcu dobiegł końca. W Żarach w 2020 roku zmarły 1052 osoby, do 30 grudnia. W zeszłym roku zmarło 969 mieszkańców. W Żaganiu wystawiono 439 aktów zgonu, z czego 363 osoby były mieszkańcami Żagania. 

Plaga śmierci

Najtragiczniejszym miesiącem w skali roku okazał się listopad. Liczba pogrzebów była tak duża, że zdarzały się sytuacje, kiedy bliscy musieli bardzo długo czekać na pochówek. W samym listopadzie w Żarach zmarły 162 osoby. W listopadzie 2019 r., żarskie USC wystawiło 80 aktów zgonu. Jeszcze tragiczniej sytuacja wygląda w Żaganiu. Tam w listopadzie odnotowano 3-krotny wzrost liczby wystawionych aktów zgonu. Było ich 101, w listopadzie 2019 roku – 32, a jeszcze rok wcześniej – 29.

Choć mówi się, że w życiu możemy być pewni tylko dwóch rzeczy – śmierci i podatków, to tej jesieni zakłady pogrzebowe miały naprawdę bardzo dużo pracy. Grudzień, po tragicznym listopadzie, był już spokojniejszy. W Żarach w grudniu wystawiono 102 akty zgonu, a w Żaganiu 52.

– Statystycznie porównując rok do roku, to w tym było zdecydowanie więcej zgonów. Prowadzimy też prosektorium przy szpitalu i mamy porównanie. W tym roku większość pochówków była związana z Covidem. Oczywiście nie zniknęły inne choroby, wciąż było bardzo dużo pogrzebów związanych z chorobami takimi jak rak. Zgony covidowe były bardzo ciężkimi przypadkami. Wymagały wdrożenia specjalnych procedur, takich jak choćby zabezpieczanie ciała podwójnym workiem, brak możliwości otwarcia trumny. To miało duży wpływ na rodziny, które decydowały się w większości na to, by swoich zmarłych kremować. U nas udało się uniknąć problemów z brakiem terminów na pochówek, ale wszyscy w branży mieli jesienią bardzo napięte kalendarze – stwierdza Paulina Michalak z zakładu pogrzebowego „Hades” w Żaganiu.

Kostnica w kaplicy

W połowie listopada, żarskie Starostwo Powiatowe podjęło decyzję, żeby kaplicę na żarskim cmentarzu tymczasowo przystosować jako kostnicę. Żarskie prosektorium dysponuje 12 miejscami. W listopadzie, w najbardziej krytycznym momencie, w kostnicy na cmentarzu było nawet 10 ciał.

– Obecnie w kaplicy nie ma żadnych ciał – mówi Artur Jankowiak, zarządca cmentarza komunalnego w Żarach. – Sytuacja w grudniu jest zdecydowanie lepsza, niż było to w listopadzie.

Przez to, że kaplica została zajęta na kostnicę, kondukty cmentarne wyruszają teraz spod głównej bramy.

– Uważam, że to bardzo krzywdzące dla mieszkańców – mówi Arkadiusz Kloc z zakładu pogrzebowego „Arka” w Żarach. – Moim zdaniem tak nie powinno być. Nie dość, że ludzie nie mają teraz prawa pożegnać się z bliskimi w tradycyjny sposób, to w Żarach odebrano im także możliwość korzystania z kaplicy – dodał przedsiębiorca

Choć epidemia zaczęła się już w marcu, fala zgonów covidowych pojawiła się w regionie dopiero jesienią.

– Zgony covidowe pojawiły się tak naprawdę w październiku, a nawet w listopadzie – komentuje Marek Nieszczerzewski, właściciel zakładu pogrzebowego „Absolut” z Żagania. – W taki sposób, że było to dla nas i systemu naszej pracy zauważalne. Moim zdaniem największym problem było to, że część osób, zlecając nam pochówek, kłamała co do przyczyn zgonu. Mam tu na myśli osoby, które zmarły w domach, bo w szpitalu nie byłoby takiej możliwości. Krewni twierdzili, że osoba nie zmarła na Covid, a potem wychodziło, że jednak tak. Ludzie chcieli uniknąć w ten sposób kwarantanny. Takie statystyki, które wskazują, że zmarło około 100 więcej, nie są do końca miarodajne. W Żaganiu zmarło wiele osób w szpitalu, które nie były stąd, a przywieziono je tutaj ze względu na wolne miejsce na oddziale. Choć z drugiej strony, osoby od nas były wożone na inne odziały szpitalne w regionie. Trzeba jednak stwierdzić, że końcówka roku, a zwłaszcza listopad należały dla nas do bardzo pracowitych – dodaje.

 

 

 

 

Napisz komentarz »