REKLAMA

Samorząd

Poskarżyli się na burmistrza

Opublikowano 31 grudnia 2020, autor: Piotr Piotrowski

Aż pół roku czekali mieszkańcy Żagania na odpowiedź burmistrza w sprawie placu rekreacyjnego na Moczyniu. W końcu poskarżyli się na jego bezczynność do wojewody.

Petycja od mieszkańców ul. Konarskiego trafiła do Urzędu Miasta z końcem ubiegłego roku, dokładnie 31 grudnia. Prosili w niej o przeniesienie planowanej budowy placu rekreacyjnego bliżej Szkoły Podstawowej nr 3 – od strony ul. Szkolnej. Nie chcieli mieć hałasu pod swoimi oknami. Burmistrz Andrzej Katarzyniec nie odpowiedział im na pismo, jak również na ponaglenie, wysłane dwa miesiące później. Zareagował dopiero w czerwcu, gdy mieszkańcy wystosowali drugie ponaglenie.

– To jawne zlekceważenie mieszkańców przez burmistrza, który w ciągu miesiąca powinien odpisać na petycję. W tej sytuacji skierowaliśmy skargę na bezczynność pana Katarzyńca do wojewody i rzecznika praw obywatelskich – mówi Krzysztof Wyspiański, który zbierał podpisy pod petycją.

Wojewoda nakazał Urzędowi Miasta rozpatrzyć skargę. Za zasadną uznała ją komisja ds. skarg, wniosków i petycji przy Radzie Miasta. Co ciekawe – jednogłośnie. Skarga trafiła na wtorkową sesję, 29 grudnia. Większością głosów radni uznali ją za zasadną. Ale burmistrz nie poniesie żadnych konsekwencji. A przynajmniej – ze strony radnych, którzy nie mają do tego żadnych instrumentów prawnych.

– Na komisji burmistrz tłumaczył nam to przeoczeniem. Być może błąd wynikał ze zbyt dużej ilości naczelników, którzy zajmowali się tą sprawą i nie wiadomo, kto w końcu powinien odpisać na petycję. My nie chcemy nikogo karać ani wyciągać konsekwencje wobec burmistrza czy jego urzędników. Sprawę zakończyło słowo „przepraszam” – mówi radny Andrzej Chodań z komisji skarg, wniosków i petycji.

– Burmistrz odpisał mieszkańcom na trzecie pismo, ponaglające go do odpowiedzi, 24 czerwca – dodaje Danuta Kozłowska, szefowa tejże komisji. – Mieszkańcy czekali prawie pół roku na odpowiedź. W tej sytuacji uznaliśmy skargę za zasadną.

Napisz komentarz »