REKLAMA

Samorząd

Podwyżka dla burmistrza, wsie bez funduszu

Opublikowano 31 grudnia 2020, autor: mk

Urzędnicy z Lubska, po otrzymaniu pożyczki ze Skarbu Państwa, przekonują, że gmina podnosi się z finansowego kryzysu. Ba! Jest tak dobrze, że burmistrz dostał prawie 2 tys. zł podwyżki.

Radni gminy Lubsko uchwalili budżet na następny rok podczas sesji we wtorek, 23.12. Spotkanie rozpoczęło się od minuty ciszy, radni w ten sposób uczcili pamięć zmarłego 13 grudnia przewodniczącego Marka Gutowskiego.

To nie sąd

Jednym z najważniejszych punktów sesji była odpowiedź komisji rewizyjnej w sprawie anonimowego pisma dotyczącego m.in. kontaktów burmistrza z gubińską mafią, wykorzystywania radiowozów jako taksówek czy urządzania imprez w budynkach użyteczności publicznej.

– To pismo napisali jacyś szmalcownicy – komentował Janusz Dudojć, burmistrz Lubska. – To nie mnie tu powinniście sądzić, tylko ich. Jak można chcieć blokowania pożyczki dla własnej gminy? To nie jest tak, że w dobie kryzysu w Warszawie sobie pomyśleli, że dadzą pieniądze dla zadłużonego Lubska, żeby stanęło na nogi, bo było wielu chętnych, którzy też chcieli te pieniądze, ale dano je nam, ktoś musiał nam zaufać. A takie pisma, żeby nie dawać nam pieniędzy, to zwyczajne działanie na szkodę gminy – złościł się J. Dudojć

Radni uznali pismo za niezasadne.

Podwyżka dla burmistrza

Radni, oprócz uchwalenia budżetu, przegłosowali także podwyżkę dla burmistrza Janusza Dudojcia. Dotychczas wynagrodzenie burmistrza wynosiło 8 tys. 700 zł, w tym 4 tys. 500 zł – zasadnicze, 2 tys. zł – dodatek funkcyjny, 900 zł – dodatek za wieloletnią pracę i 1 tys. 300 zł – dodatek specjalny. Od stycznia podstawa pensji burmistrza wzrośnie o 300 zł – do 4 tys. 800 zł, a dodatek funkcyjny – o 100 zł (do 2 tys. 100 zł). Z kolei dodatek specjalny urośnie do kwoty 2 tys. 760 zł. Dodatek za wieloletnią pracę wynosi 960 zł. W sumie burmistrz zarobi o 1 tys. 920 zł więcej co miesiąc. Razem daje to kwotę 10 tys. 620 zł.

– Przeanalizowaliśmy wynagrodzenie wójtów i burmistrzów w sąsiednich gminach – przekonywała Iwona Poszwa, sekretarz gminy Lubsko. – Proporcjonalnie do liczby mieszkańców nasz burmistrz zarabiał najmniej. Ostatnia podwyżka była w 2018 roku – argumentowała.

Za podwyżką zagłosowało 9 radnych, dwoje było przeciwko – Emilia Zajączkowska i Marian Dziwulski, którzy jako jedyni stanowią opozycję dla burmistrza w Radzie Miasta.

Budżet na 90 mln

Dochody Lubska w 2021 roku wyniosą 90 mln 258 tys. zł. Wydatki – 86 mln 586 tys. zł.  Gmina będzie mieć 3 mln 672 tys. zł nadwyżki, która w całości zostanie przeznaczona na spłatę długów. Lubsko obecnie jest zadłużone na 52 mln zł.

Choć znalazły się pieniądze na podwyżkę dla burmistrza, po raz kolejny nie starczyło ich na fundusz sołecki.Oznacza to, że w przyszłym roku wsie nie będą miały swoich budżetów na drobne inwestycje i imprezy.

14 mln 299 tys. 744 zł pójdzie na oświatę, z czego 8 mln 530 tys. zł pochłoną wynagrodzenia nauczycieli i pracowników szkół w Lubsku i Górzynie. 5 mln zł zarezerwowano na działalność przedszkoli w gminie, z czego 3 mln zł – na wynagrodzenia pracowników.

Dom pomocy społecznej w Lubsku otrzyma 1 mln 500 tys. zł. Na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska zarezerwowano 7 mln zł, z czego gospodarowanie odpadami będzie kosztować 4 mln 364tys. zł. Na oświetlenie ulic gmina wyda 920 tys. zł. Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego będzie gminę kosztować 1 mln 946 tys. zł. Biblioteka dostanie 870 tys. zł. Kultura fizyczna – 2 mln 690 tys. zł.

Największe inwestycje w gminie Lubsko:
– Budowa wodociągu na ulicy Poznańskiej w Lubsku – 1 mln zł
– Remont Urzędu Stanu Cywilnego – 1 mln 850 tys. zł
– Przeniesienie urzędników do jednego budynku – 100 tys. zł
– Inwestycja w infrastrukturę na zalewie Karaś – 300 tys. zł
– Budowa wodociągu na ulicy Błotnej w Lubsku – 500 tys. zł
– Budowa punktów Hot-spot na terenie gminy – 150 tys. zł
Napisz komentarz »