REKLAMA

Samorząd

Na drogi i szpital

Opublikowano 31 grudnia 2020, autor: Piotr Piotrowski

Ponad 20 mln zł planuje powiat żagański przeznaczyć na inwestycje drogowe w przyszłym roku. Spore remonty czekają również żagański szpital.

Aż 9 mln 260 tys. zł wyniesie pierwszy etap przebudowy dróg powiatowych z Żagania do Trzebowa i Rudawicy, w tym czterech mostów – w tym dwóch na ul. Żelaznej w Żaganiu. Łącznie zadanie obliczono na ponad 54 mln zł. Jest finansowane ze środków ministerstwa, z funduszów na obronność kraju, z myślą o sprawnym przemieszczaniu się wojsk amerykańskich i żołnierzy Czarnej Dywizji.  8 mln 938 tys. zł wyniesie z kolei modernizacja ponad 4 kilometrów drogi ze Szprotawy do Śliwnika. Inwestycja ma być finansowana z Funduszu Dróg Samorządowych. W planach jest przebudowa drogi relacji Jelenin – Chotków (1 mln 50 tys. zł), chodnika w Chotkowie (od szkoły do świetlicy, 292 tys. zł), w Wymiarkach (150 tys. zł) oraz Szprotawie – wzdłuż ul. Młynarskiej (120 tys. zł). Mieszkańcy gminy Brzeźnica mają się doczekać remontu mostu na trasie Brzeźnica – Marcinów (600 tys. zł).

Podjazdy dla karetek i tomograf

Pod warunkiem, że powiat otrzyma dofinansowanie, termomodernizacji doczeka się budynek żagańskiego ogólniaka na Placu Orląt Lwowskich (2 mln 161 tys. zł) oraz starostwa powiatowego (1 mln 169 tys. zł). Nowe podjazdy dla karetek i schody dla pacjentów, opierzenie i elewację zyska żagański szpital (989 tys. zł). Oprócz tego, za 460 tys. zł planowana jest adaptacja pomieszczenia do obsługi tomografu komputerowego. Te pieniądze starostwo ma dostać od wszystkich gmin powiatu. Na sesji budżetowej (18.12.) radni z opozycji dociekali, czy to marzenia, czy staroście uda się zebrać taką kwotę.

– Samo miasto Żagań zadeklarowało 200 tys. zł, gmina wiejska Żagań 100 tys. zł, pozostałe samorządy mniejsze kwoty, z wyjątkiem Szprotawy. Jej burmistrz powiedział mi, że mają swój szpital, na który łożą znaczne fundusze. Myślę, że uda się zebrać odpowiednią kwotę, która po przetargu może być jeszcze niższa – mówi starosta Henryk Janowicz. – Biorąc pod uwagę obecną trudną sytuację samorządów, każda kwota od gmin nas uszczęśliwi. I tak, np. Wymiarki, Brzeźnica czy Gozdnica dadzą po 10 tys. zł, Małomice 30 tys. zł. Wsparcie zadeklarowały również Iłowa i Niegosławice.

Sama adaptacja pomieszczenia na tomograf ma ruszyć na przełomie stycznia i lutego.

Jak nie drzwiami, to oknem!

Z „Regionalnej” radny Paweł Chylak dowiedział się, że Szprotawa nie dołoży się do inwestycji, bo jak stwierdził jej burmistrz, ma swój szpital. – Pan starosta rozmawiał z burmistrzem, a może warto również zapytać szprotawskich radnych? Może oni dadzą? Jak nie drzwiami, to oknem! – proponował radny Chylak. – Jeśli pan tak sugeruje, to porozmawiam z przewodniczącym Rady Miasta w Szprotawie – odparł starosta.

Ponadto, na zakup samego tomografu starostwo przeznaczy 1,3 mln zł, z czego milion to dotacja z Urzędu Marszałkowskiego. – Dostaliśmy więcej, niż pierwotnie myśleliśmy, więc dołożymy do zakupu 300 tys. zł – wylicza starosta.

Dług starostwa na koniec tego roku wynosi 15 mln 550 tys. zł. Na sesji radni z opozycji podkreślili również rosnące wydatki na oświatę, do której powiat dołoży w 2021 roku ponad 9 mln zł (łącznie 34 mln 679 tys. zł). P. Chylak dociekał, dlaczego powiat „przerzuca się” dotacjami z miastem Żagań. – Jeśli miasto daje 200 tys. zł na tomograf, to dlaczego powiat przekazuje 50 tys. zł na żagańską strefę relaksu przy Arenie? Po co takie mnożenie dotacji? – pytał radny.   – Czy nie lepiej, aby miasto dało mniejszą kwotę na tomograf, a te 50 tys. zł przekazało dla swojej spółki Arena?

– Często takie  dotacje pozwalają nam na zdobycie dodatkowych punktów, potrzebnych do otrzymania dofinansowania z zewnątrz – kwituje Janowicz.

POWIAT ŻAGAŃSKI
wydatki: 106 mln 112 tys. zł

dochody: 104 mln 71 tys. zł

deficyt 2 mln 41tys. zł (zostanie pokryty nadwyżką z lat ubiegłych)

oświata: 34 mln 679 tys. zł

świadczenia rodzicielskie: 11 mln 208 tys. zł

administracja publiczna: 10 mln 969 tys. zł (w tym 6 mln 357 tys. zł to wynagrodzenia pracowników oraz 370 tys. zł – Rady Miasta)

bezpieczeństwo publiczne: 8 mln 16 tys. zł

ochrona zdrowia 3 mln 273 tys. zł

pomoc społeczna: 1 mln 443 tys. zł

Napisz komentarz »