REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Skarby na Ratuszowej

Opublikowano 31 grudnia 2020, autor: Piotr Piotrowski

Na średniowieczne wyroby z ceramiki, zdobione kafle piecowe czy kapsle z browaru z XVIII w. natrafili archeolodzy podczas badań na działce przy ul. Ratuszowej w Żaganiu, na której wkrótce ma powstać 12 miejsc parkingowych.

Wszystkie cenne artefakty trafią do Muzeum Pogranicza Śląsko – Łużyckiego w Żarach, ponieważ Żagań nie ma takiego miejsca. Badania archeologiczne są konieczne, bo działka, na której w przyszłym roku powstanie 12 miejsc do parkowania, leży w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej.

– Kiedyś stały tutaj okazałe kamienice, dziś zostały po nich tylko piwnice, które po eksploracji zostaną zasypane – mówi Oktawian Wróblewski, kierownik prac archeologicznych. – W podziemiach natknęliśmy się na wiele cennych przedmiotów codziennego użytku. Począwszy od średniowiecznych wyrobów ceramicznych, kafli i zdobień pieców kaflowych z XVIII w.  po porcelanowe kapsle i butelki z dawnego żagańskiego browaru, który mieścił się przy obecnej ul. Sobieskiego. A to dopiero początek odkryć, bo zaczęliśmy eksplorować piwnice pierwszej z szeregu stojących tu niegdyś kamienic.

Napisz komentarz »