REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Nowy rok, nowe przepisy

Opublikowano 31 grudnia 2020, autor: jb

Wyższe pensje i zasiłki, zmiany w podatkach, większa opłata za psa i nowe przepisy dla kierowców. Sprawdź, jakie zmiany czekają nas w 2021 roku.

Wyższa pensja

Choć według zapowiedzi rządu płaca minimalna w 2021 roku miała wynosić 3 tys. zł, ostatecznie podniesiono ją o 200 zł brutto. Osoby pracujące na cały etat zarobią więc minimum 2 tys. 800 zł brutto, co daje 141 zł netto podwyżki. Na konta pracowników wpływać będzie 2 tys. 61.67 zł.

Nieznacznie więcej zarobią też ci, którym pracodawca zleca pracę na godziny. Od stycznia minimalna stawka za godzinę wzrośnie o 1,30 zł i wyniesie 18,30 zł brutto. Na rękę pracownicy dostaną 12 zł na godzinę.

Zasiłek i emerytura

Wraz ze wzrostem pensji minimalnej, wyższy będzie także zasiłek pielęgnacyjny, który jest od niej naliczany. Otrzymują go ci, którzy zrezygnowali z pracy, by opiekować się osobą z rodziny z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Do tej pory ten zasiłek wynosił 1 tys. 830 zł, a od stycznia będzie to 1 tys. 971 zł miesięcznie.

Wzrośnie także zasiłek wypłacany osobom przewlekle chorym i tym, którzy ukończyli 75 lat. Podwyżka będzie jednak symboliczna, bo z kwoty 229,91 zł miesięcznie wzrośnie do 238,73 zł.

Wzrost emerytur od marca zaplanowano na poziomie 3,84 procent z gwarantowaną podwyżką o minimum 50 zł. Najniższa emerytura w 2021 roku wyniesie zatem przynajmniej 1 tys. 250 zł, a najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 937,50 zł.

Słodycze i małpki

 Niestety, od stycznia rośnie też wiele opłat. Wprowadzony zostanie nowy podatek dla przedsiębiorców – „od cukru”. Przełoży się on na wyższe ceny wszystkich słodkich napojów. Droższe będą także alkoholowe „małpki”, czyli butelki alkoholu do 300 ml, na które nałożono dodatkową opłatę.

Rośnie abonament

Drożeje także abonament radiowo-telewizyjny. Opłata za korzystanie z telewizora wyniesie 24,50 zł miesięcznie, czyli więcej o 1,80 zł niż dotychczas. Jeżeli ktoś płaci tylko za radio, to abonament wyniesie 7,50 zł miesięcznie (wzrost o 50 groszy).

Prąd w górę

Od stycznia więcej zapłacimy za prąd. Podwyżka, w zależności od wielkości gospodarstwa, wyniesie od 1,87 do 10,46 zł miesięcznie. Jest to związane z wprowadzeniem nowej opłaty mocowej.

Droższe rozmowy

Odczuwalne mogą być też skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Już wiadomo, że zmienią się ceny połączeń telefonicznych i za SMS-y. Nowe stawki zatwierdziła już sieć Orange, w której koszt wysłania jednego SMS-a do Anglii wyniesie 1,51 zł, a za minutę rozmowy trzeba będzie zapłacić 4,94 zł.

VAT w internecie

Od lipca trzeba będzie więcej zapłacić za przesyłki, które zamawiamy za granicą. Wejdą wtedy przepisy o opodatkowaniu VAT-em zakupów spoza UE. Tzw. podatek unijny obejmie zamówienia ze sklepów internetowych, tj. AliExpress, Wish, Amazon i eBay, a opodatkowane będą wszystkie przesyłki niezależnie od ich wartości. Do tej pory podatek trzeba było zapłacić za paczki, których wartość przekraczała 22 euro.

 Dla pieszych i kierowców

Jeżeli po 4 czerwca kupimy nowe auto w salonie, będziemy je mogli zarejestrować od razu na miejscu bez wizyty w wydziale komunikacji.

Za brak ważnej polisy OC kara wyniesie maksymalnie dwukrotność miesięcznej pensji minimalnej, czyli 5.600 zł. To o 400 zł więcej niż do tej pory.

Zmiany dotyczyć będą także zasad w ruchu drogowym. Wejdą one w życie po 14 dniach od opublikowania w Dzienniku Ustaw, a to jeszcze nie nastąpiło, więc precyzyjna data nie została określona. Wiadomo jednak, że zakazana będzie tzw. jazda na zderzak na autostradach i drogach ekspresowych. Odległość pomiędzy samochodami jadącymi ok. 140 km na godzinę musi wynieść 70 m. W terenie zabudowanym przez całą dobę obowiązywać będzie maksymalna prędkość 50 km/h, nie będzie można jeździć szybciej po godz. 23:00.

Obowiązkowe będzie także ustępowanie pierwszeństwa pieszym nie tylko tym, którzy są już na przejściu, ale także tym, którzy na nie wchodzą. Piesi za to nie będą mogli wchodzić na przejścia i jednocześnie korzystać z telefonów.

 Inaczej u lekarza

Od 8 stycznia skierowania do lekarzy specjalistów wystawiane będą już tylko elektronicznie przez lekarza rodzinnego. Następnie przy rejestracji trzeba będzie podać swój pesel i czterocyfrowy kod. Nie będzie można rejestrować się do kilku poradni, żeby znaleźć lekarza, który przyjmie nas szybciej.

 Podatki

 Ulgę podatkową od stycznia rozszerzono dla osób poniżej 26 roku życia. Do tej pory obowiązywała tylko przy umowach zleceniach, pracy nakładczej i spółdzielczym stosunku pracy. W nowym roku osoby poniżej tego wieku nie zapłacą też podatku z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej oraz stażu uczniowskiego.

 Na wyższe podatki muszą się przygotować ci, którzy pracują za granicą. Od stycznia nie będzie obowiązywać tzw. ulga abolicyjna, która pozwalała płacić podatek dochodowy tylko w jednym kraju. Osoby, które płacą podatek dochodowy w państwie, gdzie jest on niższy niż w Polsce, będą musiały u nas w kraju zapłacić różnicę. Dotyczy to pracujących m.in. w  Wielkiej Brytanii, Austrii, Irlandii, Finlandii, Słowacji, Belgii, Izraelu, Austrii, Norwegii, Danii Podwójnych podatków nie będą musiały płacić osoby, które pracują w Niemczech, na Malcie i Cyprze, bo tam stawki są wyższe niż w Polsce.

Za psa

 Odgórnie podniesiono też opłaty za posiadanie psa. Od stycznia górny limit tej stawki wyniesie 130,40 zł rocznie, do tej pory było to 125,40 zł. Za psa nie będą musieli płacić seniorzy powyżej 65 roku, którzy mieszkają sami oraz osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub dowolnym stopniu, jeżeli pies jest asystujący.

Napisz komentarz »