REKLAMA

Samorząd

Bajki i litania

Opublikowano 31 grudnia 2020, autor: jb

Awantura rozpętała się w Gozdnicy przy okazji uchwalania podatków na nowy rok. Burmistrza Krzysztofa Jarosza zaatakowała radna Urszula Śmigiera, ten nie pozostał jej dłużny.

Radna postanowiła przedstawić swoją opinię przy okazji uchwalania podatków od nieruchomości na kolejny rok. Podatki z każdej kategorii gruntów i budynków zostały podwyższone.

– Ja już to mówiłam wcześniej i swojego zdania nie zmienię. Jak posłuchamy polityków czy z lewa, czy z prawa, każdy mówi, że sięganie do kieszeni podatnika to najgorszy sposób rządzenia. My mamy tylko taki sposób – mówiła Urszula Śmigiera. – Ja bym apelowała, żeby powołać jakąś komisję i zastanowić się, w jaki sposób można pozyskiwać środki. Bo każdy kolejny grosz bardzo nadwyręża budżety mieszkańców i przedsiębiorców – dodała.

Jej słowa zdenerwowały burmistrza.

– Łatwo się takie osądy wydaje, kiedy się za nic nie odpowiada. Uważam, że tego typu argumenty są poniżej pasa – odpowiadał Krzysztof Jarosz. – Jeżeli ktoś chce odpowiedzialnie podejść do tematu, musi zastanowić się, co zrobić, żeby starając się o środki unijne i rządowe, mieć udział własny. Przypomnę, że sala Domu Kultury otrzymała kiedyś dotację na remont, a nie było pieniędzy na udział własny.

Droga to nie luksus

Burmistrz podkreślał, że w poprzedniej kadencji Gozdnica miała pierwsze miejsce w województwie w pozyskiwaniu dotacji unijnych. Mówił też o dotacjach rządowych.

– Ostatnim przykładem jest ulica Leśna, na przebudowę której otrzymaliśmy 70 procent dofinansowania. Mieszkańcy i przedsiębiorcy, którzy płacą wyższe podatki, żądają i oczekują zmian, inwestycji. Myślę, że mantrę, którą pani powtarza przy każdej uchwale dotyczącej podatku od nieruchomości, naprawdę można włożyć między bajki, bo to nie jest prawda – mówił K. Jarosz.

– To nie są bajki. Ja do pana cały czas będę miała taki zarzut. Bardzo dobrze, że pan remontuje drogi i chodniki, ale w naszych czasach to już nie jest luksus. Przypomnę panu, jak nasi rodzice zostawili udziały w ceramice, które pan sprzeniewierzył i nie wiadomo na co wydał. Gdyby te pieniądze były wtedy wydane na drogi i chodniki, dzisiaj mielibyśmy inną infrastrukturę – kontynuowała radna.

– Niech pani się opamięta. Opowiada pani brednie. Niech sobie pani przejrzy, jak były wydatkowane pieniądze ze sprzedaży udziałów w ceramice. Jak pani nie ma dostępu do informacji, ja je pani przekażę razem z kwotami, które były zdeponowane na lokatach w banku. Droga nie jest luksusem wtedy, kiedy się ją ma, a kiedy się jej nie ma, to jest zaniedbanie, które trzeba poprawić – mówił. K. Jarosz. I odbił piłeczkę: – Dlaczego pani się wstrzymuje przy głosowaniu nas budżetem? Bo pani nie wie, o co chodzi. Pani nie rozumie i boi się, że w którymś momencie ktoś panią zaskoczy pytaniem, dlaczego budujecie za 800 tys. zł targowisko.

– Nie głosuję nad budżetem, bo pan nieefektywnie wydaje pieniądze. Przykładem właśnie jest nasze targowisko – odparła U. Śmigiera.

– Sama pani za nim przed laty głosowała – zripostował burmistrz.

Ostatecznie radni większością głosów podnieśli podatki.

Gmina Gozdnica, jako jedyna w powiecie żagańskim, w tym roku nie uchwaliła budżetu na 2021 rok. Przez chorobę skarbnik przedłużono tworzenie projektu. Gmina ma na to czas do marca.

Podatki w górę

O 94 grosze wzrośnie opłata za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – do kwoty 24,84 zł za metr kwadratowy. Za domy i mieszkania podatek wzrośnie o 4 grosze, czyli do 85 groszy za mkw. Podatki za garaże wzrosną o 28 groszy, stawka wyniesie 8,37 zł za mkw. Za pozostałe budynki, np. komórki, trzeba będzie zapłacić więcej o 30 groszy, czyli 7,50 zł za mkw. Za budynki związane z prowadzeniem świadczeń zdrowotnych opłata wzrośnie o 19 groszy, wyniesie 5,06 zł za mkw. Stawka za budynki związane z obrotem kwalifikowanym materiałem siewnym wzrośnie o 44 grosze do kwoty 11,62 zł za mkw.

Droższe będą również wszystkie opłaty za grunty. Za te pod domem i mieszkaniem wzrosną o 2 grosze, do kwoty 52 groszy za mkw. Stawka za grunty związane z działalnością gospodarczą będzie większa o 4 grosze i wyniesie 99 gorszy za mkw. Za działki pod wodami trzeba będzie zapłacić 4,99 zł od hektara, więcej o 19 groszy. Opłata za działki niezabudowane objęte systemem rewitalizacji, wzrośnie 23 grosze do kwoty 2,60 zł za mkw.

Napisz komentarz »