REKLAMA

Samorząd

Więcej za śmieci

Opublikowano 31 grudnia 2020, autor: jb

29 zł miesięcznie za osobę w rodzinie zapłacą mieszkańcy gminy Małomice za wywóz śmieci. Jeżeli nie będą segregować, urzędnicy będą mogli nałożyć na nich karę w wysokości 58 zł.

Do tej pory opłata podstawowa za odbiór śmieci wynosiła 25 zł, a kara 50 zł za osobę w rodzinie. Na podniesienie opłat wpływ miało między innymi to, że w tym roku mieszkańcy wyrzucili dużo więcej śmieci niż w latach poprzednich. Gmina rozlicza się za ilość ton pozostawionych śmieci, z podziałem na poszczególne frakcje.

– Pozostawienie w 2021 roku stawki, która była do tej pory, spowodowałoby by, że wydatki przekroczyłyby o około 370 tys. zł planowane wpływy z opłat – uzasadniał projekt uchwały przewodniczący Rady Miasta, Paweł Gorzków

Burmistrz Małgorzata Sendecka wyliczyła, że tylko w pierwszej połowie roku, mieszkańcy wyrzucili prawie tyle śmieci, co w całym ubiegłym roku. I to zarówno śmieci zmieszanych, jak i segregowanych. Najwięcej przybyło odpadów wielkogabarytowych.

– W 2019 roku odebraliśmy ich od mieszkańców 121 ton, a tylko w pierwszej połowie tego roku już 97 ton – mówiła M. Sendecka.

Radni nowe stawki zatwierdzili większością głosów. Obowiązują od stycznia.

Napisz komentarz »