REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Jedni chwalą, drudzy ganią

Opublikowano 31 grudnia 2020, autor: jb

Słodko – gorzki smak miało dla burmistrz Małomic Małgorzaty Sendeckiej święto 30-lecia samorządu w Polsce. Gdy gratulowała jej część radnych i władze innych gmin, opozycja zasypała ją krytyką.

Obchody 30-lecia samorządu zaplanowano w Małomicach w przerwie sesji (17 grudnia). Na pomysł, by podziękować burmistrz za jej pracę, wpadli jej koalicyjni radni oraz dyrektorzy podległych instytucji.

Uroczystość miała być dla burmistrz niespodzianką. Przyjechali na nią m.in. Stanisław Tomczyszyn, wicemarszałek województwa i burmistrz sąsiedniej Szprotawy, Mirosław Gąsik. Podziękowania złożył też Józef Chuchra, były już przewodniczący Rady Miasta.

– Pani burmistrz już 14 lat rządzi naszą gminą. Dużo w tym czasie zmieniło się na dobre – przekonywał. 

 

Nie widzą efektów

Potem już tak miło nie było. Opozycyjny wobec M. Sendeckiej klub radnych Bliżej Ludzi przygotował apel do burmistrz, by pracowała efektywniej. Radni wytknęli burmistrz, że część ulic w Małomicach nie ma utwardzonej nawierzchni lub ma bardzo zniszczoną i że są drogi, przy których albo wcale nie ma chodników, albo są w bardzo złym stanie.

– Obserwujemy, że każdego roku w budżecie przeznacza się mniej środków na budowę i remonty dróg. To powoduje obniżenie standardów życia naszej społeczności. Od kilku lat nie dostrzegamy skutecznych starań w pozyskiwaniu dofinansowania do takich inwestycji. W tym roku zdecydowaliśmy się na kilkumilionowy kredyt na budowę nowego przedszkola. Według zapewnień, miało to nie wpłynąć na pozostałe inwestycje, jednak w projekcie budżetu na nowy rok zaplanowano najmniejszą kwotę na drogi w ciągu ostatnich kilku lat – wyliczał zarzuty przewodniczący klubu, Paweł Gorzków.

Radni zaapelowali do burmistrz o podjęcie wszelkich możliwych starań w pozyskiwaniu dofinansowań na drogi oraz budowę przedszkola.

– Proszę wyjaśnić, co ma na celu ten apel. Przecież wiemy, jaka jest sytuacja budżetowa w naszej gminie, każdy radny się orientuje w stanie infrastruktury. Pracujemy wspólnie i wspólnie powinniśmy rozwiązywać bolączki – mówił J. Chuchra. 

– Obchodzimy 30-lecie samorządu. Pani burmistrz pracuje blisko połowę z tego czasu. Niejednokrotnie pokazywała, że potrafi. Kiedy rozpoczynała, Małomice w oczach się zmieniały. Od jakiegoś czasu już tego nie obserwujemy. To jest apel z prośbą o dalsze efektywne pozyskiwanie środków. Inne gminy to robią, a nam jest zwyczajnie przykro, że to się nie dzieje w Małomicach – odpowiadał P. Gorzków.

 

W kagańcu

– Odczytuję ten apel jako brak wiedzy na temat projektów unijnych. Po te środki, które mogliśmy, sięgaliśmy. Inne gminy pozyskiwały dofinansowania na wodę, kanalizację. U nas to już zostało wykonane. Skoro mamy wybudowaną halę sportową, to pieniędzy na drugą nie dostaniemy. Ja przygotowuję się już do kolejnej puli środków unijnych. Cały czas się uczę, nie dlatego, że nie wiem, jakie są programy. W niektórych urzędach są osobne wydziały do tego, u nas to ja przygotowuję wnioski – odpowiadała burmistrz M. Sendecka. I dodała: – Próbuję z wami budować mosty, a wy mi ciągle kłody pod nogi kładziecie, nie chcecie ze mną rozmawiać. Próbujecie mnie kagańcem zmobilizować do zadań, które i tak wykonuję. O tym, czego się nie da, nie mam szansy z wami porozmawiać. Potem na forum niepotrzebnie pierzemy brudy.

Przeciw apelowi zagłosowali wszyscy radni z kolacji burmistrz – 7 osób. Za jego przyjęciem – radni z klubu Bliżej Ludzi , czyli też 7 osób. Wstrzymał się Artur Jurkowski. Przez to uchwała nie została podjęta.

komentarz »
 1. Ola 6 stycznia 2021 08:26 - Odpowiedź

  Niespodzianka…..
  Sama sobie organizuje niespodzianki…..
  Normalnie Bareja wysiada
  Następny medal to pewnie gmina da pani sandeckiej działki, lokale
  A może już dała ….

Napisz komentarz »