REKLAMA

Kultura, Oświata

Kwarantanna narodowa

Opublikowano 21 grudnia 2020, autor: mk

Przed nami kwarantanna narodowa. Zacznie się w poniedziałek, 28 grudnia i potrwa do niedzieli, 17 stycznia.

W tym czasie całkowicie zostaną zamknięte hotele i stoki narciarskie.

– Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową. Dlatego całkowicie zamykamy hotele, również na ruch służbowy – powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia podczas konferencji prasowej w czwartek (17.12).

Po 28 grudnia zostaną zamknięte również galerie handlowe, poza drogeriami, aptekami i sklepami spożywczymi.

Sylwestra bez przemieszczania się

Z kolei od godz. 19.00 w Sylwestra do godz. 6.00 w Nowy Rok będą obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu się. Nie wolno będzie opuszczać domu, poza niezbędnymi sytuacjami jak wyjście do pracy, lekarza czy apteki. Za złamanie restrykcji w noc sylwestrową będą groziły mandaty, te policyjne to 500 zł. Skierowanie wniosku do sanepidu będzie groziło grzywną nawet w wysokości 30 tys. zł.

Święta bez zakazu

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji obiecał, że ograniczenia w przemieszczaniu nie zostaną wprowadzone w święta.

– W tej chwili mogę powiedzieć, że nie ma planów co do wprowadzenia zakazu przemieszczania się w święta – powiedział.

W ferie dzieci do 16. roku życia również nie będą mogły być poza domem od godz. 8.00 do 16.00 bez opieki dorosłego opiekuna.

Pozostałe obostrzenia się nie zmieniają. Gastronomia może pracować tylko na wynos. Nadal obowiązuje zakaz organizacji wesel, styp, komunii. Zamknięte pozostają siłownie, kluby fitness i aquaparki. W sklepach może przebywać max. 1 osoba na 15 mkw. Taki sam limit jest w kościołach. Od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00 obowiązują godziny dla seniorów. W transporcie zbiorowym zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących albo 30 proc. wszystkich miejsc. W zgromadzeniach może brać udział maksymalnie 5 osób.

Przedszkola i żłobki będą zamknięte podczas ferii.

Co do dalszych wytycznych, decyzje zostaną podjęte po Nowym Roku.

Napisz komentarz »