REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Nie jest lepiej

Opublikowano 21 grudnia 2020, autor: jb

Od wigilii aż do 27 grudnia wymaz na obecność koronawirusa w 105. Szpitalu Wojskowym zrobić będzie można tylko w Żarach. Na oddziałach covidowych liczba pacjentów nie maleje.

– Nie ma stabilizacji, żeby móc powiedzieć, że jest już lepiej – mówi Ryszard Smyk, zastępca komendanta szpitala.

Oddziały covidowe w Żaganiu i Żarach są pełne.

– Wyjazdów pogotowia do spraw covidowych jest faktycznie mniej, ale nie można na razie wyciągać optymistycznych wniosków, bo nie ma żadnej reguły. Są dni, kiedy nie wyjeżdżamy ani razu, ale już kolejnego dnia mamy takich wyjazdów kilka – dodaje R. Smyk.

Rośnie za to liczba wyjazdów do pacjentów z innymi schorzeniami. W listopadzie było ich 1.300, w ubiegłym roku w tym samym czasie 1.100.

– Wyjazdów jest więcej, bo pacjenci całymi miesiącami nie mieli okazji spotkać się ze swoim lekarzem rodzinnym. A teleporadą nie da się wyleczyć wszystkiego – tłumaczy.

Zdarza się też, że pacjentów w nagłych sprawach, trzeba wozić do innych szpitali. Osoby z nagłym zapaleniem wyrostka robaczkowego powinny trafić do Szpitala na Wyspie.

– Jak tam nie ma miejsca, to szukamy go w okolicznych szpitalach, np. w Nowej Soli lub Zielonej Górze – dodaje R. Smyk.

 W czwartek, 17.12., w całym szpitalu pozytywny wynik na obecność koronawirusa miał jeden pracownik, kolejnych pięciu było w kwarantannie. Na 102 łóżka covidowe wolnych było 6, zajęte były dwa respiratory.

W izolatorium w Żaganiu przebywały 3 osoby.

 

Tylko w terminalnej fazie

105. Szpital Wojskowy umożliwia rodzinie odwiedzenie bliskich na oddziałach w Żarach, ale wyłącznie w sytuacjach szczególnych

– Dotyczy to pacjentów w terminalnej fazie choroby, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego – tłumaczy Justyna Wróbel-Gądek, rzeczniczka szpitala.

Zgodę na takie odwiedziny musi wydać ordynator lub lekarz dyżurujący.

Na oddziałach covidowych odwiedzin nie ma wcale, nawet jeżeli pacjent jest na etapie terminalnym choroby.

Pacjentom na wszystkich oddziałać można przekazywać niezbędne rzeczy (piżama, przybory toaletowe), ale muszą być one zapakowane do jednorazowego worka (np. reklamówki) i podpisane imieniem i nazwiskiem pacjenta. W przypadku oddziałów covidowych, opakowania muszą być podwójne.

 

Testy inaczej

Zmieniło się miejsce pobrań wymazów na obecność koronawirusa w Żarach.

– Punkt Drive Thru obecnie znajduje się przed budynkiem Polikliniki, przy kontenerach – tłumaczy J. Wróbel – Gądek. 

W czasie świąt, wymazy nie będą pobierane w Żaganiu.

– Od czwartku, 24 grudnia aż do niedzieli, 27 grudnia, do końca dnia wymazy pobierane będą tylko w Żarach – tłumaczy Jacek Wąsik, kierownik filii szpitala w Żaganiu.

Na pobranie wymazu w Żaganiu będzie można się umawiać od poniedziałku, 28 grudnia.

W święta lekarz rodzinny nie wystawi skierowania na pobranie wymazu.

– Rozumiemy, że każdy chciałby spędzić święta w domu, ale jeżeli pojawią się u niego nagłe objawy choroby, nie powinien odkładać wizyty na po świętach. Zarówno w Żaganiu, jak i w Żarach lekarze będą dyżurować w ramach nocnej i świątecznej pomocy – mówi J. Wróbel-Gądek.

Od początku pandemii w szpitalu wykonano już 9.669 testów na obecność koronawirusa. W ostatnim tygodniu wykonano ich 494.

Napisz komentarz »