REKLAMA

Zdrowie

Wirus zbiera żniwo

Opublikowano 21 grudnia 2020, autor: jb

169 mieszkańców powiatu żarskiego i 119 z powiatu żagańskiego otrzymało pozytywny wynik na koronawirusa w tym tygodniu. W województwie lubuskim w tydzień zaraziło się 2120 osób.

Od początku pandemii w powiecie żarskim koronawirusem oficjalnie zaraziło się już 2.298 osób. Tylko w ubiegłym tygodniu pozytywny wynik otrzymało 169 kolejnych osób. Najwięcej chorych jednego dnia przybyło w piątek, 11 grudnia, gdy do rejestru dopisano kolejnych 37 chorych. Średnio dziennie chorowało 20 osób.

W powiecie żagańskim pozytywny wynik na obecność wirusa otrzymały już łącznie 1732 osoby. W tydzień przybyło ich 119. Najwięcej, bo 30 osób, w sobotę, 12 grudnia.

W całym województwie przez cały tydzień średnio do liczby chorych dołączało 300 osób dziennie. Najwięcej w piątek – 447 osób.

Z powodu koronawirusa lub jego powiązań zmarło w województwie już 540 osób. W tydzień kolejnych 77 osób, sześcioro z nich to mieszkańcy powiatu żarskiego, siedem osób zmarło w powiecie żagański. W województwie rekordowa okazała się środa, 16 grudnia, gdy jednego dnia zmarło 29 osób.

Zgonów przybywa

W całym kraju od marca koronawirusem zakaziło się już 1,2 mln osób. Zmarło 24.345 osób. Przez cały tydzień dzienna liczba zachorowań wahała się w okolicy 10 tysięcy. Jedynie w dwa dni w tygodniu liczba chorych spadła poniżej 5 tysięcy w poniedziałek i poniżej 7 tysięcy we wtorek. I choć dzienna liczba chorych od jakiegoś czasu nie rośnie gwałtownie, nie przekłada się to na spadek liczby zgonów związanych z koronawirusem. W środę, 15 grudnia, gdy liczba zachorowań sięgnęła 12.454 osób, podano informację o zgonie kolejnych 605 osób.

Od pojawienia się pierwszych zachorowań na koronawirusa w Chinach w grudniu ubiegłego roku na całym świecie zaraziło się już nim ponad 74 miliony osób. Zmarło już ponad 1,6 mln osób.

Słaba izolacja

Naukowcy cały czas szukają najskuteczniejszej metody opanowania wirusa. W Polsce prognozowana jest trzecia silna fala uderzenia wirusa prawdopodobnie pod koniec stycznia lub na początku lutego, gdy najczęściej w tym czasie atakuje także wirus grypy. Po analizach zachorowań z ostatnich dni, naukowcy określili, że dzisiaj najszybciej nowe ogniska choroby pojawiają się u rodzin, które mieszkają z osobą, która już otrzymała pozytywny wynik na koronawirusa.

Napisz komentarz »